Παρασκευή 13 Απριλίου 2012

"Ταξίδι στο παρελθόν Στάση 4η"

Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 1985

Στο πρωτοσέλιδο της εφημερίδας "ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΣΠΟΡ" εκτός των άλλων γραφεί.ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-2. Μεγάλη επιτυχία των φιλοξενουμένων. Και τα δυο γκολ ο Στ. Λέκκας.

Επίσης ενδιαφέρον στην πρώτη σελίδα είναι και τα "ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ-ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ.

Στην δεύτερη σελίδα εκτός των άλλων υπάρχουν και οι ευχές του Απόλλωνα."Τους εορτάζοντες Στέλιο Κουλουμπη, Στέλιο Λέκα και Στέλιο Νίκου η διοίκηση του Απόλλων Αρναιας καθώς και οι ποδοσφαιριστές εύχονται χρόνια πολλά".

Στις αγγελίες γράφει "NISSAN ΚΕΧΑΓΙΑΣ πωλείται ΖΑΣΤΑΒΑ 1100 77 μοδ.τηλ.(0372) 22..."

ZASTAVA. ΤΟ ΤΑΝΚΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ

Πάμε τώρα στον αγώνα ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-2.

Με δυο γκολ του Στ. Λέκκα ο Απόλλων Αρναιας πέρασε νικηφόρα απο τα Πετράλωνα αφού κέρδισε τον γηπεδούχο ΠΟΠ με 2-0.Οι γηπεδούχοι δεν ήταν βέβαια κατώτερου των φιλοξενουμένων αλλά αποδείχθηκαν φλύαροι επιθετικά αφού πίεσαν αρκετά διαστήματα τους φιλοξενούμενους.
Οι Αρνιώτες εμφανίστηκαν στον αγώνα με πολύ ισχυρή άμυνα και με ξαφνικές κυρίως αντεπιθέσεις κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη. Τα γκολ που σημείωσε ο Στ. Λέκκας επιτεύχθηκαν στο 42' και 65' και οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονταν οτι ο σκόρερ και στις δυο περιπτώσεις χρησιμοποίησε το χέρι για να πάρει την μπάλα.
Στο 83' αποβλήθηκε ο Κακούλης του ΠΟΠ γιατι χτύπησε αντίπαλο.

Η διαιτησία του κ. Φορόπουλου με λάθη (Πατσιαβάς-Γλαλιουρης).

ΠΟΠ.Μαλακος,Παχμανιδης,Σαριγιαννιδης,Θεοδωρίδης,Παπαδοπουλος,Σαρηγιαννιδης,Κακούλης,Βαμβακάς,(63' Μαυροβουνιωτης),ΣΑΡΙΓΙΑΝΝΙΔΗΣ Μ.,Ευσταθιου,Χαραλαμπιδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ. Κουτσογιώργης,Λαλιώτης Χ., (85' Κυριαφίνης),Κεχαγιάς,ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ,Λαλιώτης Ν.,Μαρουσης,Κοσμαράς,Λεκκας Σωτ., (60' Νικολής),ΚΙΖΙΛΗΣ,Αρβανίτης,ΛΕΚΚΑΣ ΣΤ.

Στην βαθμολογία προηγούνταν η Καλλικρατεια με 16β.
Ο Απόλλωνας ηταν στην 6η θέσει με 11β. 4-3-3 12-6.
Στην Β κατηγορία προηγούνταν ο Μαρμαράς στον Βορρά και το Λάκκωμα στον Νότο.

Να επικεντρωθούμε τώρα στα επεισόδια ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ-ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ 1-1.

Άσχημα επεισόδια έγιναν στον αγώνα Θερμαικου Πορταριας - Διγενη Λακκωματος που είχε βαθμολογική σημασία και για τις δυο ομάδες.

Συγκεκριμένα στο 75' του αγώνα ο επόπτης κ. Μανωλοπουλος δεν υπέδειξε τρεις παίκτες του Λακκωματος που ήταν σε θέσει οφσάιντ, στη συνέχεια προχώρησε ένας απ' αυτους με την μπάλα αλλα αποκρούστηκε όπως-όπως απο την άμυνα των γηπεδούχων. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες του τερματοφύλακα Σούνα και του αρχηγού του Θερμαϊκού στον επόπτη οπότε αποβλήθηκε ο Σούνας για εξύβριση.
Οι ποδοσφαιριστές όρμησαν τότε στο διαιτητή και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι παράγοντες για να τους συγκρατήσουν.Στο 90' και ενω το σκορ ηταν 1-1 η Πορταρια βρισκόταν στην επίθεση οπότε ο επόπτης κ. Κρεμμύδας υπέδειξε κάποιο παίκτη σαν οφσάιντ, αμέσως ένας συμπαίκτης του έτρεξε στον επόπτη και τον έσπρωξε στα σύρματα. Τότε ακολούθησε γενική συμπλοκή στην οποία πήραν μέρος όλοι σχεδόν οι ποδοσφαιριστές. Μετά απο 10 λεπτά διακοπή συνεχίστηκε ο αγώνας αλλά χωρίς να συμπληρωθούν 45 λεπτά πραγματικού αγώνα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη για την αποφυγή χειρότερων επεισοδίων.

Σε άλλη σελίδα εχει αφιέρωνα "ΟΙ ΩΡΑΙΟΙ ΤΩΝ ΣΠΟΡ".

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΣΤΙΚΟΣ"Μου έσκασε ενα φιλί στο στόμα και εξαφανίστηκε".
ΤΑΚΗΣ ΚΟΡΩΝΑΙΟΣ"Αισθάνομαι σαν αντικείμενο, όχι, ποτέ δεν σνομπάρω".
ΜΙΧ.ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ"Οταν ήμουν 16 χρονών έψαχνα την εξέδρα".
ΣΤΙΒ ΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ"Αρέσουν τα μακριά ξανθά μαλλιά μου".
ΜΑΙΚ ΓΑΛΑΚΟΣ"Επιδιώκω να αρέσω. Είμαι και ....  εισαγόμενος".

Στην τελευταία σελίδα έχει.
ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΗΝ ΑΡΝΑΙΑ
Με εντατικό ρυθμό εδω και εξι μήνες προετοιμάζετε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα Αρναιας για να μπορέσει απο τη νέα περίοδο να λάβει μέρος στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Προπονητής της ομαδας ειναι ο φοιτητής της γυμναστικής ακαδημίας Τάσος Σαμαράς.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ
Ο ΜΟ Απόλλων Αρναιας συγχαίρει το φίλο σωματείο του ΠΟ Πετραλώνων για την άψογη συμπεριφορά στο μεταξύ τους αγώνα. Τέτοια συμπεριφορά ανεβάζει το κύρος τους "παράγοντα" και το ποδόσφαιρο στη Χαλκιδική. Το Δ.Σ. επιφυλάσσεται να ανταποδώσει την φιλοξενία.

Το καλύτερο το αφήσαμε για το τέλος.

Ο ΤΑΚΗΣ ΜΑΡΟΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΝΑΙΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ:
"Ο ΑΠΟΛΛΩΝ Θ' ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΨΗΛΟΤΕΡΑ"

Ο Τάκης Μαρούσης είναι ενας πολυτάλαντος παίκτης στον χώρο του Χαλκιδικιώτικου ποδοσφαίρου ο οποίος αγωνίζεται με τα χρώματα του ιστορικού Απόλλωνα Αρναιας. Τριτοετής φοιτητής στη γυμναστική ακαδημία (ΤΕΦΑΑ), με ειδικότητα το ποδόσφαιρο μας παραχώρησε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη πορτραίτο.

-Πότε άρχισες να ασχολείσαι με το ποδοσφαιρo;
-Το ποδόσφαιρο με μάγεψε απο πολύ μικρο και μόλις σε ηλικία 14 χρονών έβγαλα δελτίο  στον Απόλλωνα και συγκεκριμένα την περίοδο 1980-81. Στην ομάδα τότε ήταν ο Στέλιος Κουλουμπής ένας άνθρωπος ο οποίος έχει αφιερώσει ενα μεγάλο μέρος απο την ζωή του στον Απόλλωνα.
 Εδώ θα ήθελα να αναφερθώ στο πρόσωπό του γιατι ηταν εκείνος που πιστεψε όσο κανείς άλλος στις δυνατότητες μου αν και μερικές φορές ήλθε σε διαφωνία με διοικητικούς και εξω-διοικητικούς παράγοντες της ομάδας.
Γενικά ήταν ο άνθρωπος που με ανέδειξε και τον ευχαριστώ θερμά για την εμπιστοσύνη και το ενδιαφέρον που έδειξε σε μένα και μέσα στο γήπεδο και έξω απο αυτό.
-Θα θέλαμε να μας πιεις για την συμμετοχή σου στην ομάδα ολα αυτά τα χρόνια.
-Κάθισα δυο χρόνια στον πάγκο και χρησιμοποιήθηκα αρκετές φορές σαν αλλαγή. Απο την περίοδο 1982-83 αγωνίζομαι σαν βασικός μέχρι και σήμερα. Ξεκίνησα απο τη θέση του σέντερ-φορ και αργότερα συνέχισα σαν δεξιό χαφ. Σήμερα αγωνίζομαι είτε σαν αμυντικός είτε σαν επιθετικό κεντρικό χαφ. Η θέση που πάντα μου άρεσε ειναι αυτή του σέντερ-φορ αλλά η ανάγκη το έφερε να παίζω στο κέντρο.