Σάββατο 5 Μαΐου 2012

"ΔΙΓΕΝΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 3-1 (Report)"

Στον τελικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Γαλάτιστας ο Διγενής Λακκώματος στέφθηκε κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία του  επικρατώντας του Απόλλωνα με 3-1.
Ήταν μια γιορτή για το Χαλκιδικιώτικο ποδόσφαιρο
όπου οι δυο ομάδες ήταν αντάξιες των ονομάτων τους.
Μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους που έσπευσαν
απ' όλα τα μέρη της Χαλκιδικής για να δουν τον μεγάλο τελικό αλλά και στο καλό κλήμα που υπήρχε μεταξύ των δυο ομάδων
έγινε ένας αγώνας διαφήμιση του ποδοσφαίρου.
Το παιχνίδι άρχισε δυναμικά και για τις δυο ομάδες.
Μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε κλασικές ευκαιρίες.Στην συνέχεια ο Απόλλωνας σε μια κατά
μέτωπο επίθεση προηγήθηκε στο σκορ με τον Δημητρακόπουλο.
Ο Διγενής δεν φαινόταν να μπορεί να ισοφαρίσει όταν στις καθυστερήσεις και ύστερα απο λάθος της άμυνας
του Απόλλωνα και απο κάποιες κόντρες
ήρθε το αναπάντεχο με σκόρερ τον Δούμα. Ισοφάριση και 1-1.
Μ' αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά και πιο τυχερός
ο Διγενής προηγήθηκε 2-1 με τον Γεωργιάδη.
Ο Απόλλωνας αμέσως μετά ανέβασε στροφές , πίεσε για να ισοφαρίσει χάνοντας κάποιες ευκαιρίες.
Σ' αυτή την κλίμακα κινήθηκε το δεύτερο ημίχρονο ,
για να έρθουμε στο τελευταίο λεπτό όπου σε κραυγαλέο λάθος
του τερματοφύλακα του Απόλλωνα ήρθε η μπάλα στα πόδια παιχτεί της αντίπαλης ομάδας και συγκεκριμένα του Δούμα
όπου έκανε ένα απλό μπάσιμο και με άνετο πλασέ
απο την δεξιά πλευρά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Να σημειωθεί ότι οι εκατοντάδες φίλαθλοι και των δυο ομάδων
ήταν άψογοι όπως πρέπει να είναι σε μια ποδοσφαιρική γιορτή.

Την απονομή των μεταλλίων στην ομάδα του Απόλλωνα
έκανε ο Δήμαρχος Αριστοτέλη,Χρήστος Πάχτας.
Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για τον αγώνα που έκαναν για να φτάσουν μέχρι τον τελικό.

Η διαιτησία των Τσακαλίδη Ισαάκ,Γρεβένη Αλέξανδρο,Κελαζόγλου Γεωργίου,Καλεμτζή Ιωάννη