Τετάρτη 2 Μαΐου 2012

"Πτήση ΠΑΟΚ για Champions League με… πιλότο τον Γεωργιάδη!"

Πτήση ΠΑΟΚ για Champions League με… πιλότο τον Γεωργιάδη!

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το άγχος της υποχρεωτικής νίκης και με προβολή του Γεωργιάδη στο 87΄ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ. Εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού και μείωσε τη διαφορά στους 2 βαθμούς με το καλημέρα. "Καυτή" η Τούμπα βοήθησε τους παίκτες του Μπόλονι (VIDEO)
Μεγάλη νίκη, με πολύ άγχος. Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και
μέσα σε μία "καυτή" από περίπου 20.000 οπαδούς του, Τούμπα, κατάφερε να επιβληθεί με 1-0 της ΑΕΚ και να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο. Τη λύτρωση για την ομάδα του "Δικεφάλου" έδωσε ο Γεωργιάδης στο 87΄, κι αφού είχαν προηγηθεί ένα πρώτο ημίχρονο με δύο απίστευτες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ και ένα δεύτερο μέρος πολύ μέτριο. Ο ΠΑΟΚ πλέον μείωσε στους 2 βαθμούς τη διαφορά με τον Παναθηναϊκό και πάει για νίκη την ερχόμενη Δευτέρα στο Περιστέρι.
"Κολασμένο" πέντάλεπτο...
Οι ομάδες μπήκαν σε αργό τέμπο στο παιχνίδι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, μόλις στο 2΄απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 8΄ όταν ο Λεονάρντο σούταρε λίγο πάνω από την εστία του Χαλκιά.
Στον ίδιο αργό ρυθμό συνέχισαν οι ομάδες και στο 21΄, μετά από σέντρα του Τσιρίλο ο Κλάους έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει εύκολα ο Κωνσταντόπουλος. Ένα λεπτό αργότερα ο Σιαλμάς ελίχθηκε απο τα αριστερά (είχε κενα η δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ) και σούταρε άουτ. Και φθάσαμε στο 30΄ όταν και άρχισε ένα σερί ευκαιριών. Ο Λυμπερόπουλος μετά από κεφαλιά πάσα του Καφέ βρέθηκε απέναντι από τον Χαλκιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο έμπειρος επιθετικός με διπλή προσπάθεια και υπό την πίεση του Μαλεζά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
Στο 31΄ ο ΠΑΟΚ έχασε ένα γκολ που δεν χάνεται. Ο Λάζαρ βρήκε τον Σαλπιγγίδη στα δεξιά, ο επιθετικός του "Δικεφάλου" πάσαρε συρτά και ο Κλάους σε κενή εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα παράλληλα από το τέρμα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθεκαι νέα ευκαιρία με κεφαλιά άουτ του Φωτάκη μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. Στο 38΄ ο Αθανασιάδης σούταρε στην κίνηση και ο Κωνσταντινόπουλος με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με κατοχή μπάλας μεγαλύτερη του 60%, χωρίς όμως να σκοράρει.

Μπήκε υπνωτισμένος
Στο δεύτερο μέρος, αντί ο ΠΑΟΚ να μπει με φόρα, η ΑΕΚ κατάφερε να τον κοιμίσει. Στο 50΄ πάντως οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Λινο στο έδαφος, μετά από μαρκάρισμα του Γεωργέα.  Η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Καφέ στο 51΄ να μη σουτάρει σωστά μέσα στην περιοχή και στο 59΄ είχε μία ακόμη με τον Φούντα. Ο Μπόλονι προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα περνώντας τον Ίβιτς στο παιχνίδι, αντί του Λάζαρ. Λίγο αργότερα μπήκε ο Γεωργιάδης, αμέσως μετά ο Νιμανί, αλλά τα λεπτά κυλούσαν χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε μέχρι το 84΄ να μην κάνει ούτε μία μεγάλη ευκαιρία.
Όμως, όσο φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος. Στο 87΄ ο Σταφυλίδης πήρε τη μπάλα, ανέβηκε και έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε  σε παίκτη της ΑΕΚ και ο Γεωργιάδης που κυνήγησε έξυπνα τη φάση με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα λυτρώνοντας την ομάδα του και πανηγυρίζοντας έξαλλα με τους συμπαίκτες του στη θύρα 4. Στα λεπτά που απέμειναν, η ΑΕΚ βρέθηκε μόνο μία φορά στην περιοχή του ΠΑΟΚ με εκτέλεση φάουλ που κατέληξε σε κεφαλιά άουτ.
ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
Δείτε τον καιρό που επικρατεί στην Τούμπα
* Στο γήπεδο βρίσκεται και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φερνάντο Σάντος μαζί με τον στενό του φίλο Αντώνη Μίνου. Τον Πορτογάλο προπονητή χαιρέτησαν πολλοί φίλοι του ΠΑΟΚ
* Ο Γιάννης Καμπάνης δίνει παρών στην Τούμπα. Βρίσκεται στην σουίτα του υιού Τρυπάνη, παλιού παράγοντα του ΠΑΟΚ

19.58 Στο μεταξύ στα εκδοτήρια υπάρχει ακόμη μεγάλος αριθμός φιλάθλων. Συνεχώς κόσμος μπαίνει στην Τούμπα
20.01 Η κερκίδα ζεσταίνεται για τα καλά
20.04 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργείται μοναδική ατμόσφαιρα
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Αρχισε το παιχνίδι...
2' Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο
6' Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από πλάγια, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία
8' Δυνατό, ξαφνικό σουτ του  Λεονάρντο, η μπάλα περνάει άουτ
* Το τέμπο του αγώνα είναι ακόμη αργό
* Ο ΠΑΟΚ παρατάσσεται ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ο Χαλκιάς και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Τσιρίλο και Έτο. Στα χαφ οι Γκαρσία-Λάζαρ, στην τριάδα μπροστά τους οι Λίνο (αριστερά), Φωτάκης (επιτελικός), Σαλπιγγίδης (δεξιά) και προωθημένος ο Αθανασιάδης
* Η ΑΕΚ παρατάσσεται ως εξής: Κάτω από την εστία Κωνσταντόπουλος στην άμυνα από δεξιά: Γεωργέας, Κοντοές, Μπουγαιδης, Καράμπελας. Στα χαφ, στο άξονα ο Μάκος, δεξιά του ο Καφές, αριστερά ο Φούντας και στην επίθεση, αριστερά ο Σιαλμάς, δεξιά ο Λεονάρντο και στην κορυφή ο Λυμπερόπουλος
13' Ο Λεονάρντο εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από αρκετά μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι
* Ιβιτς, Νιμανί, Γεωργιάδης σηκώθηκαν για ζέσταμα
21' Κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Κωνσταντόπουλος
22' Άστοχο σουτ του Σιαλμά
25' Επικίνδυνη σέντρα του Λίνο, κόβουν τελευταία στιγμή οι της ΑΕΚ
* Ο Κλάους πρέπει να ηρεμήσει γιατί φλερτάρει με την 7η κίτρινη κάρτα
* Είναι εμφανές ότι ακόμη ο ΠΑΟΚ δεν έχει πιάσει ρυθμό
30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά πάσα του Καφέ, βρίσκει τον Λυμπερόπουλο απέναντι από τον Χαλκιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο έμπειρος επιθετικός δεν μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ
31' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ομορφος συνδυασμός, ο Λάζαρ βρίσκει τον Σαλπιγγίδη στα δεξιά, ο επιθετικός του "Δικεφάλου" σεντράρει συρτά ο Κλάους σε κενή εστία στέλνει την μπάλα παράλληλα από το τέρμα άουτ
33' Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φωτάκη μετά από φάουλ Γκαρσία. Κεφαλιά άουτ ενώ είχε όλη την εστία μπροστά του
38' Σουτ του Αθανασιάδη από πλάγια, διώχνει με δυσκολία ο Κωνσταντόπουλος
* Ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει αισθητά μετά το 30'
* 66%-34% η κατοχή μπάλας υπέρ του ΠΑΟΚ
* Λάζαρ-Μπουγαίδης στο έδαφος ευκαιρία να δροσιστούν οι παίκτες
42' Συνεχίζεται το ματς
* Ενα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις
Τέλος ημιχρόνου
2ο ημίχρονο
Αρχισε το δεύτερο μέρος...
50' Σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Λίνο σπρώχνεται μέσα στην περιοχή από τον Γεωργέα, ο Κάκος λέει παίζεται
51' Ο Καφές βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά έπιασε... στραβοκλωτσιά
59' Μονοκόματο σουτ του Φούντα, η μπάλα περνάει άουτ πάνω από την εστία
63' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για μαρκάρισμα στον Λίνο
* Ο Μπόλονι πρέπει να κάνει αλλαγές, ο ΠΑΟΚ μοιάζει υπνωτισμένος, ο κόσμος προσπαθεί να δώσει ώθηση
* Ο Μπολονι φωνάζει τον Ίβιτς
* Τρομερή ατμόσφαιρα στην Τούμπα, ο κόσμος προσπαθεί να δώσει ώθηση
67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ιβιτς αντί Λάζαρ
* Ετοιμάζεται ο Γεωργιάδης
74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Γεωργιάδης αντί Λίνο
* Ο ΠΑΟΚ πρέπει να πιέσει και να ανέβει ψηλά
* Ο Νιμανί θα περάσει στο παιχνίδι
79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Νιμανί αντί Σαλπιγγίδη
* Κατά την αντικατάσταση του Σαλπιγγίδη κάποιοι αποδοκίμασαν
* Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Λυμπερόπουλος
* Ο Νιμανί πήγε αριστερά και ο Γεωργιάδης δεξιά
82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Λαγός αντί Σιαλμά
* Κίτρινη στον Καφέ για μαρκάρισμα στον Ετο
85' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Νιμανί
86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπέλεκ αντί Λυμπερόπουλου
87΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Σταφυλίδης μπήκε σούταρε η μπάλα κόντραρε και ο Γεωργιάδης με προβολή, κυνηγώντας τη φάση, έκανε το 1-0

90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσίτας αντικαθιστά τον Μάκο
90+ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Ιβιτς
* 4 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις
* 7-11 οι τελικές. Ο ΠΑΟΚ είχε 6 στο πρώτο ημίχρονο και στην πρώτη τελική του στην επανάληψη σκόραρε!
Λήξη αγώνα
Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Ετο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σταφυλίδης, Γκαρσία, Λάζαρ (67' Ιβιτς), Φωτάκης, Λίνο (74' Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (79' Νιμανί), Αθανασιάδης
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Αποστολόπουλος, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Ιβιτς, Νιμανί.
Εκτός 18ας Γιάννου και Ρομπέρ
Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Γεωργέας, Καράμπελας, Μπουγαίδης, Κοντοές, Φούντας, Μάκος (90' Τσίτας), Καφές, Σιαλμάς (82' Λαγός), Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος (86' Μπέλεκ)
* Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ, με τον Βάργκας να τραυματίζεται στην προθέρμανση, να μένει εκτός αποστολής και να δίνει τη θέση του στον νεαρό Φούντα
Στον πάγκο για την ΑΕΚ:  Αραμπατζής, Μπέλεκ, Τσίτας, Αργυρίου, Λαγός, Χέλγκασον, Ρίκκα
Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Δημήτρης Γούκος (Ηπείρου), Χρήστος Σωτηρόπουλος (Αχαϊας)
Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Θάνος (Γρεβενών)
Παρατηρητής:  Γεώργιος Αμυγδαλής (Σερρών)