ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕΛΙΔΑΣ-TRANSLATE PAGE

Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012

"Παραολυμπιακοί Αγώνες 2012 – Μπότσια: Το πρώτο χρυσό για την Ελλάδα!"

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2012 – Μπότσια: Το πρώτο χρυσό για την Ελλάδα!

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Γκουντάνης και Μαρία-Ελένη Κορδαλή ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία BC3 του μπότσια!
Οι Έλληνες αθλητές επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση της Πορτογαλίας 4-1 στον τελικό του αγωνίσματος χαρίζοντας έτσι στην Ελλάδα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες της αγγλικής πρωτεύουσας.
Υπενθυμίζεται ότι η ελληνική ομάδα είχε εξασφαλίσει από χθες, Δευτέρα (03/09) το μετάλλιο, συντρίβοντας 7-0 το Βέλγιο στον ημιτελικό, ενώ σήμερα ήταν η σειρά των Ιβήρων να υποκλιθούν στην ανωτερότητά της!

Η ομάδα Boccia της Ελλάδας με τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Γκουντάνη και Μαρία-Ελένη Κορδάληπου κατέκτησε το πρώτο ΧΡΥΣΟ μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Η Ελλάδα ηδη έφτασε τα τέσσερα μετάλλια στην διοργανωση.
ΜΠΡΑΒΟ στους πραγματικούς νικητές ΖΩΗΣ και ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ.