Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

"ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΜΟΥΔΑΝΙΑ 68-53"(ΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ για το πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ.Χαλκιδικής.
Αυτή την φορά επικράτησε πολύ εύκολα στην έδρα του
 με 68-53 επί των Μουδανιών.

Πριν χρόνια αυτός ο αγώνας ήταν το ντέρμπι που περίμενε όλως ο μπασκετικός κόσμος της Χαλκιδικής.
Οι μάχες κάτω από τα καλάθια ήταν σκληρές.Στους φιλάθλους υπήρχε μεγάλος φανατισμός.
Ήταν η εποχή της υπέρ ομάδας του ΑΠΟΛΛΩΝΑ με την χρυσή πεντάδα των πρωταθλητών ΣΑΜΑΡΑ ΤΑΣΟ,ΖΟΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ,ΚΕΧΑΓΙΑ ΝΙΚΟ,ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟ ΑΡ.,ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟ ΑΝΤ.
Ήταν ένδοξες εποχές, και από πλευράς ΑΠΟΛΛΩΝΑ αλλά και από πλευράς Μουδανιών. Μην ξεχνάμε την περιβόητη ΜΑΧΗ.
Ας έλθουμε τώρα στο σήμερα.
ΑΡΓΥΡΟΣ.Α.
Τίποτα δεν θύμιζε ο αγώνας που έγινε στο κλειστό της Αρναίας με τις παλιές εποχές.  Ήταν σαν φιλικός αγώνας, σαν προπόνηση, ήταν κάτι διαφορετικό.
Στον αγωνιστικό τομέα τώρα τα Μουδανιά μπήκαν δυνατά στον αγώνα. Προηγήθηκαν με 2-8 και ξάφνιασαν την ομάδα του Χρήστου Πραβήτα.
ΤΣΙΑΡΑΣ
Αλλά με την αλλαγή των συστημάτων το σκορ ανατράπηκε και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-14 υπέρ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε μια σταθερότητα από τους γηπεδούχους όπου όχι μόνο κράτησαν το σκορ, αλλά και το αύξησαν σε 38-30. Αιτία ήταν η πολύ καλή απόδοση του Τσιάρα, αλλά και του Αργυρού Α.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Μουδανιών προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά μάταια γιατί οι ψηλοί του ΑΠΟΛΛΩΝΑ (Κυπαρισσάς-Αργυρός Α.) έκαναν καλά την δουλειά τους.(55-44).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίχτηκε πολύ καλό μπάσκετ από πλευράς γηπεδούχων. Αιφνιδιασμοί με τρίποντα (Τσιάρας-Λαλιώτης), κλεψίματα και πιεστική άμυνα ένας προς ένας έφεραν τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους. Για να κλήση το φύλλο αγώνα στη διαφορά των 15 πόντων 68-53 και να παίρνει για τέταρτη συνεχόμενη φορά το ροζ φύλλο αγώνα.
Άριστη η διαιτησία των Μαργαρίτη-Δελληγιάννη.

Δεκάλεπτα: 16-14,38-30,55-44,68-53