"Απόλλωνας-Πορταριά 1-0" (Ρεπορτάζ)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
για το πρωτάθλημα της Α' Χαλκιδικής.

Επικράτησε στην έδρα του με 1-0 με αντίπαλο τον αξιόμαχο Θερμαΐκό Πορταριάς.
Το πρώτο ημίχρονο για τις δυο ομάδες ήταν πιο πολύ αναγνωριστικό για το νέο πρωτάθλημα.
Ο σκόρερ της συνάντησης
Μπουλγκουρίδης Γ.
Χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0.
Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Οι "πορτοκαλί" άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο για να πετύχουν κάποιο τέρμα.
Στο 55' λεπτό ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ κέρδισε πέναλτι. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Παλασίδης αλλά το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πορταριάς.
Κεχαγιάς Δημήτρης
Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς γηπεδούχων και στο 75' λεπτό ήρθε η λύτρωση  με τον Μπουλγκουρίδη Γιώργο, να ευστοχεί σε σουτ και να ανοίγει το σκορ.
Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ όμως δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος του αγώνα για δεύτερο τέρμα αλλά αυτό δεν ήρθε ,λόγο της πολύ καλής εμφάνισης του τερματοφύλακα της Πορταριάς.
Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να επικρατεί με το φτωχό 1-0 άλλα με τους τρεις βαθμούς στο "τσεπάκι" του και να ξεκινάει με το δεξί το νέο πρωτάθλημα.
Από τους "πορτοκαλί" ξεχώρισαν ο Μπουλγκουρίδης Γ. ο Κελεσίδης  και ο τερματοφύλακας Καραβελίδης .
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κεχαγιάς Δημήτρης που έκανε το ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.
Επόμενος αγώνας για τους "πορτοκαλί" είναι την ερχόμενη Τετάρτη που παίζουν για τον θεσμό του κυπέλλου μέσα στα Ν.Πλάγια με την τοπική ομάδα.

Άριστη η διαιτησια των: ΔΡΑΓΑΤΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΗ-ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.