Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

"Άτυχη η Ελλάδα αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες από την Ισπανία"

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν κατάφερε να «ξορκίσει» την ισπανική «κατάρα» ούτε φέτος… Ηττήθηκε με 73-71 στις λεπτομέρειες από την παρέα του εκπληκτικού Πάου Γκασόλ που πέτυχε 27 πόντους πραγματοποιώντας ηγετική εμφάνιση και αποκλείστηκε από την τετράδα του Ευρωμπάσκετ.

«Αυτοκτονία»Πλέον, η Εθνική θα παλέψει για τις θέσεις που οδηγούν στο προολυμπιακό τουρνουά, αγωνιζόμενη στο μίνι τουρνουά για τις θέσεις 5-8, αρχής γενομένης από τον αγώνα απέναντι στον ηττημένο του αποψινού Γαλλία-Λετονία, την ερχόμενη Πέμπτη στις 17:00.
Η ελληνική ομάδα δεν έβρισκε λύσεις στην δ΄ περίοδο, οι Ισπανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στα κρίσιμα σημεία και είχαν σε σπουδαία βραδιά τον Γκασόλ, ευστόχησαν στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν τη μεγάλη νίκη, συνεχίζοντας την συντριπτική παράδοση υπέρ τους απέναντι στη «γαλανόλευκη», που έχει να τους κερδίσει σε νοκ-άουτ αναμέτρηση μεγάλης διοργάνωσης από το 1995.
Φοβερή εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που κοίταξε κατάματα τους αντιπάλους του και ήταν συγκλονιστικός, βγάζοντας πάθος στο παρκέ, όμως δεν έφτανε, καθώς οι συμπαίκτες του δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα όταν η μπάλα "έκαιγε".
Ο αγώνας
1η περίοδος
Η Εθνική μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, με τους Ισπανούς να πετυχαίνουν δύο τρίποντα στο ξεκίνημα, με τον Γιουλ να είναι «ζεστός» και να ευστοχεί σε 2/2. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε τους δύο πρώτους ελληνικούς πόντους με ωραία διείσδυση. Οι Ισπανοί έκαναν το 8-2 όμως η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με σερί 6-0. Το 8-8 έγινε 12-8 για τους «ρόχας» αλλά οι παίκτες του Κατσικάρη ισοφάρισαν εκ νέου. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ ισόπαλο 14-14.
2η περίοδος
Καλάθης σερβίρει, Κουφός κατεδαφίζει! (video)Η Ελλάδα πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από 12 λεπτά αγώνα, με 17-18. Η «γαλανόλευκη» δεν έβρισκε εύκολες λύσεις στον επιθετικό τομέα και η Ισπανία πήρε προβάδισμα με διαφορά 7 πόντων (27-20). Γκασόλ, Μίροτιτς και Γιουλ εξέφραζαν την πλειονότητα των ισπανικών επιθέσεων στο πρώτο ημίχρονο, τραβώντας όλο το «κουπί» στο σκοράρισμα. Με τρίποντο του Πρίντεζη μειώσαμε σε 27-23, όμως η εξαιρετική άμυνα και η «εκτελεστική» ικανότητα των Ισπανών έφερε το 33-25. Η ελληνική ομάδα προσπαθούσε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, αλλά οι Ισπανοί ξέφυγαν με 39-30. Το ημίχρονο έληξε με 39-32.
3η περίοδος
Η Εθνική ξεκίνησε δυναμικά στην γ΄ περίοδο και με σερί 10-3 ισοφάρισε σε 42-42, ενώ προσπέρασε και με 44-42. Ο Γκασόλ κρατούσε μόνος του τους Ισπανούς επιθετικά, με τη Ελλάδα να κυριαρχεί στο γ΄ δεκάλεπτο και να έχει το πάνω χέρι στο σκορ μετά το ξέσπασμα στο ξεκίνημα. Στη λήξη της γ΄ περιόδου το σκορ ήταν 57-55 υπέρ της «επίσημης αγαπημένης», με επιμέρους σκορ 25-16 στο γ΄ δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το αρνητικό για την Ελλάδα ήταν ότι χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ ο Μπουρούσης.
4η περίοδος
Νίκος Χατζής: «Κρίμα να χάνουμε από τέτοια Ισπανία»Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-57, με ένα γρήγορο 5-0. Το σκορ έγινε 62-57, όμως ο Αντετοκούνμπο απάντησε με τρίποντο για το 62-60. Η Εθνική δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των Ισπανών, όντας άστοχη στα μακρινά σουτ, ενώ 3, 33’’ πριν το τέλος αποχώρησε από το ματς ο Μπουρούσης κάνοντας το πέμπτο του φάουλ.
Η Ισπανία μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο με 7 πόντους διαφορά (68-61), με την Ελλάδα να μην έχει λύσεις στην επίθεση. Ο Καλάθης έκλεψε και πέτυχε Καλάθη 1 λεπτό πριν το φινάλε, μειώνοντας σε 63-68. Στη συνέχεια έγινε το 69-65 ανέλπιστα, μιας και χάσαμε την επίθεση, αλλά κλέψαμε άμεσα και τρέξαμε στον αιφνιδιασμό. Στην άμυνα κάναμε φάουλ και ο Γκασόλ έβαλε μία βολή και στην επόμενη επίθεση ο Καλάθης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το 70-68. Ωστόσο ο Ροντρίγκεθ έβαλε 2/2 βολές για το 72-68 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Αντετοκούνμπο πήρε ριμπάουντ και ο Σλούκας ευστόχησε για τρεις κάνοντας το 72-71 και κρατώντας την Ελλάδα ζωντανή, 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Γκασόλ έβαλε 1/2 βολές όμως ο Αντετοκούνμπο αστόχησε από το κέντρο στην εκπνοή. Έτσι το τελικό σκορ ήταν 73-71 και η Ελλάδα έμεινε εκτός τετράδας.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71
Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).