Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016

"Β' Εθνική Μπάσκετ:Νίκη για Πολύγυρο και ήττα για Στρατώνι"

Ο Πολύγυρος πέτυχε παλικαρίσια νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά, με το 60-58 να δίνει σπουδαία ώθηση στο σύνολο των Πεγιά-Παπαδόπουλου, στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού.

Σε ολόκληρο το 40λεπτο, οι δύο πλευρές όφειλαν να ισορροπήσουν σε «χαλαρό σκοινί», με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, και τις επιλογές τους, να εξασφαλίζουν για τους ίδιους μια μεγάλη επιτυχία.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ακολουθεί την ομάδα της Χαλκιδικής, περνώντας με 66-62 από την Αρναία. Παρότι οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το προβάδισμα των παικτών του Στέλιου Χατζηιωάννου, η οποία είχε φτάσει μέχρι και σε διψήφιο νούμερο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 45-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι τελευταίοι δεν πτοήθηκαν. Μπαίνοντας αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τον έλεγχο, για να πετύχουν ένα «διπλό» που επίσης τους απομακρύνει από την «επικίνδυνη ζώνη».