Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Α2 Μπάσκετ:"Παιχνίδι «έπος» στο Ιβανώφειο με θρίαμβο του Πευκοχωρίου επί του Ηρακλή"

mouratidis
Ιστορική νίκη για την ομάδα του νομού μας.

Και τι δεν είχε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ηρακλή και Πευκοχώρι, με την ομάδα της Χαλκιδικής να πετυχαίνει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στην Α2 Ανδρών, κερδίζοντας στην τρίτη παράταση με 98-88 τον «γηραιό» και ουσιαστικά αναγκάζοντας τον σε οδυνηρή ήττα.

Η ομάδα των Πλατή - Ντολόπουλου έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μάρτζο προηγήθηκε με 18-26 στο δεκάλεπτο, κρατώντας την υπέρ του διαφορά ως και το τέλος του ημιχρόνου (35-45). Με αντεπίθεση διαρκείας το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπέρασε με 60-53 στο 31', και κρατούσε τη νίκη, έχοντας με +7 (68-61) στο 35'. Το Πευκοχώρι με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε με 68-69 στο 38', ενώ ισοφάρισε σε 70-70 στέλνοντας το παιχνίδι στην πρώτη παράταση.

basket

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 79-74 στο 44', αλλά αρχικά το Πευκοχώρι με τρίποντο μείωσε σε 79-77, ισοφαρίζοντας στα 6'' πριν το τέλος σε 79-79, με το παιχνίδι να οδηγείται σε νέα παράταση.

Στην δεύτερη παράταση το σκορ ήταν μόλις στο 4-4 (83-83), με το Πευκοχώρι να μπαίνει στην τρίτη παράταση τρέχοντας ένα σερί 0-8 (83-91) και παίρνοντας τη νίκη, έχοντας την ευκαιρία με τους Μαχητές την Χαλκδική να ντουμπλάρουν τις νίκες και να ανακτήσουν τις ελπίδες αποφυγής του απευθείας υποβιβασμού.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ  88-98 (70-70 κ.α., 79-79 α’ παρ., 83-83 β΄παρ.)
Δεκάλεπτα: 18-26, 35-45, 56-53, 70-70, 79-79, 83-83, 88-98
Διαιτητές: Παντελίδης-Καλογερόπουλος Λ-Ταρενίδη ς Κ.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής):  Καραθανάσης, Α. Αποστολίδης, Γ. Αποστολίδης 13 (1), Καραγκιολίδης 1, Μουρατίδης 7 (1), Γκιουλέκας 2, Κοθράς 18 (1), Χείλαρης 17, Μπένας 3, Δέσπος 18.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής-Ντολόπουλος) : Μάρτζος 26 (4), Αράπης, Θεοδωράκος 11 (3), Ονάσογλου 13 , Νίκολιτς 20 (2), Νησιώτης 18, Αμπαζίδης, Τέρπος, Ζώτος 6, Κιγμετογλου 4.