Πέμπτη 28 Απριλίου 2016

"Άξιος Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ στο βόλεϋ με σπάσιμο έδρας δυο φορές"

Το σήκωσε στο κατάμεστο "Παλατάκι" με επική ανατροπή!

Με καρδιά και ψυχή πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μία τρομερή ανατροπή (από 0-2 σε 3-2) σετ και νίκησε τον Φοίνικα Σύρου στο τάι μπρέικ, μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Παλατάκι», κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο της Volleyleague, καθώς διαμόρφωσε το 3-1 στη σειρά των τελικών.
Παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ, με τον Φοίνικα να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένος και διαβασμένος στο παιχνίδι, ο Δικέφαλος «ξύπνησε» παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του που γέμισε το “PAOK Sports Arena”, έδειξε χαρακτήρα και «γύρισε» το ματς πανηγυρίζοντας το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας του και διατηρώντας τα «σκήπτρα» της Α1.
Αυτή είναι η τρίτη κούπα που σηκώνει η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ συνολικά στην ιστορία της, μετά το περσινό νταμπλ (πρωτάθλημα και Κύπελλο 2014-2015).
Φυσικά στο «Παλατάκι» επικράτησε ένα τρελό πάρτι αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα που ανέδειξε τον ΠΑΟΚ Πρωταθλητή Ελλάδας 2016, με έξαλλους πανηγυρισμούς για το τρόπαιο και το repeat.
Ο αγώνας
1ο σετ
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νευρικότητα το παιχνίδι, με τον Φοίνικα Σύρου να προηγείται με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος ωστόσο με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε σε 10-10, φέρνοντας το ματς στα ίσα εκεί που έδειχνε να το ελέγχει με το προβάδισμα τριών πόντων που διατηρούσε ο Φοίνικας. Η ομάδα της Σύρου πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα 14-16. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +4 (15-19) και συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι (19-22), φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25.
2ο σετ
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο σετ έχοντας προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Φοίνικας όμως βρήκε απαντήσεις και ισοφάρισε σε 9-9 με επιμέρους σκορ 1-4. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και προηγήθηκαν με 9-11, αυξάνοντας το σερί τους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα της Σύρου εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 υπέρ της. Ο Φοίνικας συνέχισε να είναι πιο συγκεντρωμένος σε σχέση με τον ΠΑΟΚ που έκανε λάθη και ξέφυγε με 17-20, ενώ ο Κουρνέτας τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα μετά από πιαστή μπαλιά και διαμαρτυρία του. Το σκορ έγινε 18-22 με την ομάδα της Σύρου να παίρνει διαφορά +4 πόντων για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψουν μειώνοντας σε 20-22, όμως ο Λι έστειλε άουτ το σερβίς (20-23). Ο Σεπέδα κάρφωσε για το 21-23, όμως ο Πάρις με δύσκολο πόντων διαμόρφωσε το 21-24 και με καρφί του Ντόκιτς ο Φοίνικας πήρε το σετ κάνοντας το 0-2.
3ο σετ
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με μεγαλύτερο πάθος θέλοντας να μειώσει σε 1-2 και να διεκδικήσει την ανατροπή. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη είχαν το προβάδισμα με διαφορά +4 πόντων (8-4). Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο επιβλητικό ρυθμό παίρνοντας ώθηση και από τον κόσμο του, αυξάνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους 14-7 και φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +8 (16-8). Με σερί 3-0 η ομάδα της Σύρου μείωσε σε 16-11, όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε διαφορά ασφαλείας (18-11). Ο Φοίνικας προσπάθησε να επανέλθει μειώνοντας σε 19-14, όμως δεν είχε συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει επιμέρους σκορ 6-2 και να παίρνει το σετ με 25-16, κάνοντας το 1-2.
4ο σετ
Ο ΠΑΟΚ μπήκε με… φόρα στο τέταρτο σετ, αναζητώντας την ισοφάριση για να διεκδικήσει τη νίκη τίτλου στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας ωστόσο στεκόταν καλά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ με 8-6. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έμοιαζε πιο συγκεντρωμένη και αποφασιστική, ξεφεύγοντας στο σκορ με 14-7. Ο Δικέφαλος έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα +7 πόντων (16-9). Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και έμοιαζε ασταμάτητος με τα δυνατά του «όπλα» να έχουν «ξυπνήσει» για τα καλά. Έφτασε έτσι εύκολα στο 25-14 και κατέκτησε το σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.
5ο σετ
Ο ΠΑΟΚ μπήκε «ζεστός» στο τάι  μπρέικ με τους περίπου 8.000 φίλους του στις κατάμεστες κερκίδες να στήνουν ένα τρελό πάρτι με φανταστική ατμόσφαιρα. Ο Δικέφαλος είχε το πάνω χέρι και πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα 8-6. Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7 και 12-8), με τον Φοίνικα να μειώνει σε 12-10, όμως πήρε τη νίκη και το πρωτάθλημα φτάνοντας στο 15-10 μέσα σε αποθέωση.
Τα σετ: 21-25, 21-25, 25-16, 25-14, 15-10