ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕΛΙΔΑΣ-TRANSLATE PAGE

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Β' Εθνική Μπάσκετ:"Αποτελέσματα & Βαθμολογία" (4η Μέρα)

Νίκη για Στρατώνι και Πευκοχώρι. Ήττα σοκ του Πολυγύρου στην παράταση.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στον Πολύγυρο, ο Ερμής Αγιάς θα στεκόταν όρθιος μετά από 50 λεπτά και θα κέρδιζε την ομώνυμη ομάδα με 96-94, σε ένα αποτέλεσμα που συνιστά «άθλο», αν συνυπολογίσει κανείς το γεγονός, ότι από το πρώτο ημίχρονο κιόλας δεν ήταν διαθέσιμος ο Νέστορας Κόμματος, που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν εκείνοι που απέκτησαν τον πρώτο λόγο στο τέλος, με ένα τρίποντο της ομάδας από την Χαλκιδική να ισοφαρίζει σε 70-70 στα 9" πριν το τέλος και να οδηγεί το ματς στην παράταση. Με τον ίδιο τρόπο, ο Ερμής «έχυσε την καρδάρα με το γάλα», αφού προηγείτο με 81-84 στα 5" πριν την εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και με τρίποντο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Τρίτη και... φαρμακερή, όμως, για το συγκρότημα του Γιασσάρη, αφού πάλι πήραν το προβάδισμα και με το παιχνίδι να κρίνεται στις βολές στη δεύτερη παράταση, διατηρήθηκε ψύχραιμο και δε «σπατάλησε» ακόμη μία ευκαιρία.
Υψίστης σημασίας νίκη πήρε και το Πευκοχώρι, καταβάλλοντας με 77-75 τον Χαρίλαο Τρικούπη. Η Ευρώπη δείχνει με τον καιρό να βρίσκει το ρυθμό της, παίρνοντας το προβάδισμα με την εξαιρετική της άμυνα, που μετέτρεψε το 47-51 του 25ου λεπτού σε διαφορά «βραχείας κεφαλής» στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-54). Μέχρι την εκπνοή, κράτησε «σφιχτά» το σημαντικό αυτό αποτέλεσμα, που τη διατηρεί μόλις σε διαφορά μίας νίκης από τους πρωτοπόρους, ευρισκόμενη στην ίδια θέση με τον Ερμή Αγιάς.
Το Στρατώνι έχει πάρει... φόρα και μετά το τρομερό «διπλό» στην Κατερίνη την προηγούμενη Κυριακή, «εξαργύρωσε» εκείνη την νίκη με το επιβλητικό 79-55 κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Η κατάσταση απλοποιήθηκε από το ημίχρονο, όταν και το σκορ βρισκόταν στο 42-27, με τους γηπεδούχους να αποδίδουν σε εξαιρετικά στάνταρ στις δύο πλευρές του παρκέ και να συνεχίζουν στο ίδιο σκηνικό και μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα της Ημαθίας, υπέστη την τρίτη της ήττα, μην έχοντας τη δυνατότητα σε κάποια στιγμή να προβάλλει αντίσταση.