Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017

Μ.Παναγία-Αμμουλιανή 3-2."Λύγισε το νησί από τον ημίθεο" (Ρεπορτάζ)

Ολική ανατροπή για τον ημίθεο της Χαλκιδικής

Ένα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Μ.Παναγίας ανάμεσα στον τοπικό Ηρακλή και τη νεοφώτιστη μετά από πολλά χρόνια στα σαλόνια της Ε.Π.Σ.Χαλκιδικής Νίκη Αμμουλιανής.

Οι γαλανόλευκοι πήραν τη ρεβάνς από τους αντιπάλους και πλησίασαν στον ένα βαθμό στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.
Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι ο Ηρακλής έχει -6 βαθμούς και με βάσει αυτούς θα χτυπούσε ακόμη και την δεύτερη θέση.

Στο παιχνίδι τώρα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά κι ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 10' λεπτό με τον Αιδόνη.
Οι χαρές κράτησαν όμως για ένα λεπτό αφού στο 11' η Νίκη έφερε το ματς στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψυχολογικά και πίεσαν τον Ηρακλή.
Έτσι στο 38' πήραν προβάδισμα στο σκορ με 1-2.
Μ' αυτό το σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Ηρακλής έβαλε μπρος τις μηχανές και άρχισε τις αντεπιθέσεις.
Και φτάνουμε στο 70' λεπτό όπου ήρθε η ισοφάριση με σκόρερ τον Ατζιαμή.
Στο 75' λεπτό μεγάλο πλήγμα για τον Ηρακλή όπου ο Πέργουλης αντικρίζει την κόκκινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίχτες.
Οι Ηρακληδείς δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν τις αντεπιθέσεις και στο 80' λεπτό ήρθε η λύτρωση.
Πέναλτι για τον Ηρακλή. Το εκτελεί ο Σωτηρίου και 3-2. Ιστορική ολική ανατροπή και με δέκα παίχτες.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και φτάνοντας στον πόντο τη Νίκη βλέποντας με αισιοδοξία το μέλλον.
Όλα θα κριθούν στον αγώνα με την Ουρανούπολη την μεθεπόμενη αγωνιστική.
Η Νίκη αν και νεοφώτιστη έκανε πολύ καλή εμφάνιση δικαιολογώντας την θέσει που έχει στο βαθμολογικό πίνακα.
Επόμενος αντίπαλος για τον Ηρακλή είναι η Ολυμπιάδα που θα την αντιμετωπίσει εκτός έδρας.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτητών Χαλκιδικής Βασίλης Ράπτης, καθηγητής διαιτησίας και διπλ. προπονητής ποδοσφαίρου των σχολών της Γ.Γ.Α..