Πέμπτη 20 Ιουλίου 2017

"Έκανε το 2 στα 2 η Εθνική Κωφών στα Deaflympics"

Μετά την ευρεία νίκη επί της Κινεζικής Ταϊπέι, η Εθνική Κωφών μπάσκετ υπέταξε και την Πολωνία με 78-57 στα Deaflympics της Τουρκίας, κάνοντας το δύο στα δύο στη διοργάνωση.

Όπως γράφει το sport24.gr, o Πεταλάς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (23-8) και το διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-13). Η Εθνική ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 32 πόντους στο 24' (52-20) και έκανε παράλληλα συντήρηση δυνάμεων ενόψει του κυριακάτικου αγώνα με τη γηπεδούχο Τουρκία (23/7, 18:30).
Τα δεκάλεπτα: 23-8, 40-13, 61-32, 78-57
Οι πόντοι της Ελλάδας: Κοσκινάς 3, Ερινάκης 5, Στρέκλας 4, Τασιούλης Ι. 3 (7ασ.), Τετόρος, Γρύλλης 2 (4κλ.), Απτοσόγλου 10, Ντικούδης 4 (8ρ.), Τσαγκαρούλης 10 (9ρ.), Παγκράτης 12 (6ρ.), Πεταλάς 21 (8ρ., 5ασ., 3κλ.), Ντερτιλής 4.