Κυριακή 1 Απριλίου 2018

"Άξιος κυπελλούχος της Ε.Π.Σ.Χαλκιδικής ανακηρύχθηκε η Ν.Καλλικράτεια"

Η Καλλικράτεια έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το κύπελλο επικρατώντας του Αρη Παλαιοχωρίου με 0-2.

Το 0-1 έγινε με τον Κομνινάκη στο 11ο λεπτό.
Στο 80ο λεπτό το Παλαιοχώρι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κοτζάι. Το εκτέλεσε ο Καρλόπουλος αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καλλικράτειας Μπέλλος.
Έτσι δεν κατάφερε το Παλαιοχώρι να φέρει τον αγώνα στα ίσια.
Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε και πάλι με τον Κομνινάκη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Το γήπεδο ήταν κατάμεστο από φιλάθλου του νομού μας και όχι μόνο.
Η Καλλικράτεια με το κύπελλο αυτό φτάνει τα 6 τρόπαια σε 13 τελικούς. Η τελευταία συμμετοχή σε τελικό ήταν το 2010-11 με αντίπαλο τον Απόλλων Αρναίας όπου έχασε στα πέναλτι με 3-1. Κανονικός αγώνας ήταν 2-2.
Το Παλαιοχώρι συμμετείχε για 6η φορά. Τελευταία συμμετοχή το 2008-09 όπου έχασε το κύπελλο από την Νίκη Πολυγύρου.
Στην είσοδο του γηπέδου υπήρχε κουμπαράς για την στήριξη του οργανισμού "Το χαμόγελο του παιδιού" και την ενίσχυση του έργου και των δράσεών του.