Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018

"Ο Απόλλων Παραλιμνίου στους ομίλους του κυπέλλου Ελλάδος. 5-4(πεν) τον Αιγινιακό!"

sed 103
Νέες ιστορικές στιγμές ζουν από σήμερα στο Παραλίμνιο, καθώς ο Απόλλων, το καμάρι του μικρού χωριού πέτυχε ακόμη έναν άθλο ξεπερνώντας κάθε προηγούμενο, καθώς προκρίθηκε στους ομίλους του Κυπέλλου της Ελλάδος και θα βρεθεί πλέον απέναντι σε 2 ομάδες της Super League.

Σε ένα παιχνίδι που η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι με την ομάδα των Σερρών να κερδίζει χάρις στην ευστοχία και των 5 παικτών της που ανέλαβαν την εκτέλεση από την άσπρη βούλα, αλλά και στον μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφανο Γουναρίδη ο οποίος απέκρουσε 2 πέναλτι. Ένα στην διάρκεια του 90λεπτου και πιο συγκεκριμένα στην φάση του 66’, όταν απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολύζος, κρατώντας τον Απόλλωνα στην μάχη της πρόκρισης, αλλά και ένα πέναλτι στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Οι παίκτες του Απόλλωνα στημένοι πολλοί έξυπνα από τον προπονητή τους Παύλο Δημητρίου, σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, περιόρισαν τα ατού της ομάδας της Πιερίας δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα από τον Αιγινιακό, μια ομάδα που αγωνίζεται σε ανώτερη κατηγορία(Football league) και προσπάθησαν από την μεριά τους να χτυπήσουν είτε κατά κύριο λόγο στις αντεπιθέσεις είτε και με οργανωμένες επιθέσεις.

Μπορεί τελικά να μην σκόραραν, δεν δέχτηκαν όμως  και κάποιο γκολ κι έτσι στην διαδικασία των πέναλτι πανηγύρισαν αυτή την μεγάλη και ιστορική πρόκριση για την φάση των ομίλων. Μια πρόκριση που πανηγυρίστηκε έξαλλα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς παίκτες, προπονητικό τιμ και Διοίκηση έγναν ένα κουβάρι(κεντρικό φωτο) μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των πέναλτι.
Οι καλύτερες οι φάσεις και τα πέναλτι:
36’ κοντινή σέντρα από δεξιά ο Ορφανίδης, μέσα στην περιοχή ο Δούμτσιος πιάνει ένα τακουνάκι κάπως ανορθόδοξο, η μπάλα καταλήγει άουτ απ’ το δεξί  κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη
39’ σέντρα από δεξιά του Ορφανίδη, εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Έππα, η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη που καλού κακού έπεσε στη γωνιά του

56’ κόρνερ από δεξιά του Μουτεσίδη, σε ένα όμιλο παικτών κάποιος αμυνόμενος βρίσκει τη μπάλα και περνάει ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι κόρνερ (παραλίγο αυτογκόλ)
66’ ΠΕΝΑΛΤΥ για τους φιλοξενούμενους σε ανατροπή του Τσολακίδη από τον Τσαούση, μια υπόδειξη υπερβολική και τραβηγμένη που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο  Πολύζος αλλά ο Γουναρίδης εντυπωσιακά απέκρουσε στην αριστερή του γωνία και κράτησε το 0 στην εστία του
69’ σουτ του Πολύζου από το ημικύκλιο, η μπάλα άουτ
70’ δυνατό σουτ του Τσαούση λίγο έξω απ’ την περιοχή κι αριστερά, μπλοκάρει ο Γιαγκιόζης
72’ σουτ του Κεχαγιά απ’ το ημικύκλιο, η μπάλα ψηλά άουτ
89’ μακρινό σουτ του Πιαστόπουλου, η μπάλα άουτ
90’+ ο Πολύζος ελίσσεται ωραία στο ημικύκλιο, κάνει ένα ξαφνικό σουτ, η μπάλα περνάει ελάχιστα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη, στη μεγαλύτερη ίσως ευκαιρία του αγώνα μετά το πέναλτυ
103’ σέντρα του Τσαούση από αριστερά, ωραίο κοντρόλ με το στήθος του Μπονέρη, με τη μια το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα γλείφει το οριζόντιο δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο παιχνίδι