ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕΛΙΔΑΣ-TRANSLATE PAGE

Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019

Α2 Μπάσκετ:Η κατρακύλα συνεχίζετε για την ΚΑΕ Ολυμπιακός. Ήττα από τον Τρικούπη.Αποτελέσματα & βαθμολογία.

Αποτέλεσμα εικόνας για α2 ολυμπιακος
Ξεκίνημα με το... αριστερό για την ΚΑΕ Ολυμπιακός στα εκτός έδρας παιχνίδια, με τον Χαρίλαο Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου να παραδίδει... μάθημα στους "ερυθρόλευκους" και να παίρνει τη νίκη.

Αποτέλεσμα εικόνας για καε  ολυμπιακοςΤην πρώτη του ήττα στην Α2 γνώρισε η ΚΑΕ Ολυμπιακός  με τον Χαρίλαο Τρικούπη να επικρατεί με 83-72 και να κάνει το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά κακό, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μόλις 9 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά.

Ο Τρικούπης επέβαλλε το ρυθμό του στη συνέχεια και κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 10 πόντων (30-20) στα πρώτα 15' λεπτά, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια του αγώνα. Μάλιστα 2' λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μείωσε ακόμα και στους 3 (32-29), όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν κοντά στο σκορ. Ένα σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου έφτασε τη διαφορά στο +15 (46-29), με τον Τρικούπη να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ενώ το τρίποντο του Ναούμη στα 30'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου άναψε τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21 (71-50) στο δ' δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να κατεβάζει κάπου εκεί ταχύτητες ενόψει της δύσκολης συνέχειας και τον Ολυμπιακό να μειώνει τη διαφορά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στάθης Παπαδιονυσίου με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ double double πέτυχε ο Φώτης Βασιλόπουλος με 13 πόντους και 11 ασίστ. Για τον Ολυμπιακό η ξεφτίλα συνεχίζεται.