Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020

Γ' Εθνική Μπάσκετ:"Μεγάλη νίκη για την Καλλικράτεια.Αποτελέσματα & βαθμολογία"

Την νίκη με 79-72 πανηγύρισε ο Κένταυρος Καλλικράτειας επί της ΔΕΚΑ στο παιχνίδι με το οποίο "έπεσε" η αυλαία της 17ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Μία πολύ σημαντική νίκη, όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία, πανηγύρισε ο Κένταυρος Καλλικράτειας επί της ΔΕΚΑ με 79-72Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και φάνηκε να καθαρίζουν από νωρίς την... μπουγάδα, όταν και προηγήθηκαν με 43-24 στο 16'. Όμως, οι παίκτες της Ακαδημίας ΔΕΚΑ στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να μειώσουν στους 10, 48-38. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν την αντεπίθεση τους και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μειώσουν στους τρεις πόντους, με τρία περίπου λεπτά να απομένουν για την λήξη. Οι παίκτες του κόουτς Γιοβάννη ανασυντάχθηκαν, αντέδρασαν και πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.
Δεκάλεπτα: 31-24, 48-38, 70-57, 79-72
Διαιτητές: Μπούγλος Ι.-Τσάλας Ι.
Κένταυρος Καλλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 21, Βελισσαρίου 23(4), Χατζηλάμπρου 4, Μιχαηλίδης, Φλετούρης 5(1), Βούκα 5(1), Δασκαλάκης 6, Κιτσούλης 15(1).
ΔΕΚΑ (Κυριαζής-Χατζηβρέττας-Μιχαηλίδης): Δημητριάδης 20, Τσιμερίκας, Χατζηχρήστος 3(1), Τσιροπούλης Γ. 2, Τσιροπούλης Μ. 12(2), Παπασάβογλου Αν. 14(3), Θεογιάννης 11(2), Καρανώτας Τ., Παπασάβογλου Αρ. 10(2), Καλαποθαράκος.