Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022

Εξ αναβολής αγώνας μπάσκετ:"Γαλάτιστα- Καλαμαριά 77-72 Εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση."

Ο ΑΟ Γαλάτιστας ήταν ο νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι της 10ης στροφής του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής, ο οποίος σε ένα πολύ κλειστό αναφορικά με τη διακύμανση του σκορ παιχνίδι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 77-72 και να ανέβει στο 7-5 και τη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Το ματς πήγαινε πόντο- πόντο ήδη από τα πρώτα του λεπτά και το ημίχρονο (36-37) όσο και το φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στην 4η και καθοριστική περίοδο ισόπαλες στους 54 πόντους.
Εκεί, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις και με επί μέρους σκορ της τάξης του 23-18 κατόρθωσαν να φτάσουν στο 7ο ροζ φύλλο τους για φέτος!

ΑΟ Γαλάτιστας - Απόλλων Καλαμαριάς 77-72

Δεκάλεπτα: 25-23, 36-37, 54-54, 77-72

Διαιτητές: Εκίζογλου, Τοπαλίδης

Γαλάτιστα (Παπαδόπουλος): Καφαντάρης, Ανετούδης, Καλπαξίδης 29, Πομάκης, Σπουργίτης 2, Κουλαξής 16(2), Καζλάρης, Κωνσταντάς 4, Μυλωνάς, Αμπατζίδης 3(1), Ντέμπος, Νουκάρης 23(2).

Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Γκαντίδης Θ. 16(4), Σμυρλής 4, Μπαγκντασαριάν, Πολυμένης 30(5), Λαγός 2, Πανούδης, Μπακογλίδης, Φωτιάδης, Μακούλης 11(2), Γκαντίδης Μ., Νησιώτης 7, Ζάχαρης 2.

Α' ΓύροςΑπόλλων- Γαλάτιστα 64-41