Κυριακή 20 Μαΐου 2012

"Μαζοχιστής" ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ηττηθεί από τον Ατρόμητο στην Τούμπα με 1-0 με γκολ του Φυτανίδη στο 12' και να πάρει το τελευταίο εισιτήριο του Europa League (πρώτο ματς 19 Ιουλίου). ο "Δικέφαλος" σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο και κηνύγησε το αποτέλεσμα μόνο στο δεύτερο μέρος όταν η τύχη του γύρισε την πλάτη έχοντας τρία δοκάρια. Μαλωμένη με το γκολ η ομάδα του Μπόλονι κατάφερε στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ να βρεθεί από την πρώτη στην τελευταία θέση. MVP ψηφίστηκε ο Γκαρσία (VIDEO)
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Γεώργιος Γεωργιάδης (Κοζάνης)
Τέταρτος διαιτητής: Σπυρίδων Σέλιμος (Λακωνίας)
Παρατηρητής: Ναούμ Μιντιούρης (Σερρών)
* Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο Πάμπλο Γκαρσία ως πολυτιμότερος της σεζόν, όπως ανακηρύχθηκε στην ψηφοφορία της ΠΑΕ ΠΑΟΚ που συμμετείχαν οι φίλοι της ομάδας
* Αποθεώθηκε από τους περίπου 8.000 φίλους του "Δικεφάλου" που είναι στο γήπεδο και ανταπέδωσε χειροκροτώντας με υψωμένα τα χέρια και κρατώντας το βραβείο

* Στα επίσημα της Τούμπας βρίσκεται και ο Αντελίνο Βιεϊρίνια
Ο ΑΓΩΝΑΣ
* Αρχισε ο αγώνας...
* Σε διάταξη 4-3-3 ο ΠΑΟΚ με τον Σταφυλίδη σε ρόλο αμυντικού μέσου. Στις άλλες θέσεις δεν υπάρχουν εκπλήξεις. Κρέσιτς κάτω από τα γκολπόστ, αριστερά ο Λίνο, δεξιά ο Ετο, Μαλεζάς, Κατσικάς στόπερ, ο Λάζαρ δίπλα στον Σταφυλίδη και μπροστά τους ο Γιάννου, Σαλπιγγίδης, Νιμανί στα άκρα και Αθανασιάδης στην κορυφή της επίθεσης
* Για τον Ατρόμητο. Ο Δώνης επέλεξε 4-5-1. Ο Ιτάνζ είναι κάτω από το τέρμα, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά, Γιαννούλης, Οικονόμου, Φυτανίδης, Νάστος, στα χαφ Μπάλας, Σφακιανάκης, Καραμάνος, δεξιά ο Δημούτσος, αριστερά ο Επστάιν και Αναστασάκος στην κορυφή της επίθεσης
8' Φόυλ του Επστάιν, κεφαλιά από το μόνο και ανενόχλητο Σφακιανάκη, μπλόκαρε ο Κρέσιτς
11' Ο Γιαννούλης πέφτει μόνος του, αριστερά πλάγια όπως επιτείθεται ο Ατρόμητος, ο Σιδηρόπουλος σφυρίζει φάουλ
12' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο, 0-1. Ο Επστάιν εκτέλεσε το κόρνερ ο Φυτανίδης πήδηξε ψηλότερα απ' όλους, μόνος μπροστά από τον Αθανασιάδη και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς
15' Ο Έτο είναι αλλού σε αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με τον Επστάιν να κάνει το παιχνίδι του Ατρομήτου
* Ο Φυτανίδης σκοράρει για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν απέναντι στον ΠΑΟΚ, μετά το γκολ που είχε σημειώσει στο ματς του Κυπέλλου
17' Ο Σταφυλίδης κάνει την κούρσα από το κέντρο, επιχειρεί το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του φεύγει άουτ
18' Ο Νιμανί φεύγει στην αντεπίθεση, κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει στα πόδια του Φυτανίδη με αποτέλεσμα ο Ιτάνζ να μπλοκάρει εύκολα
21' Σέντρα Νιμανί, ο Αθανασιάδης κάνει την προβολή, αλλά η έγκαιρη έξοδος του Ιτάνζ αποτρέπει το γκολ για τον ΠΑΟΚ
24' Ωραία μπαλιά του Σταφυλίδη στον Λίνο μέσα στην περιοχή, όμως, ο Βραζιλιάνος προτιμά να σουτάρει, ενώ στην περιοχή υπήρχαν αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ. Από το σουτ του αριστερού μπακ του "Δικεφάλου" η μπάλα έφυγε άουτ
Ο Μπόλονι σηκώνει για ζέσταμα τους Παπάζογλου, Γεωργιάδη και Τσουκαλά
25' Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ πιέζει ψηλά και πρέπει να συνεχίζει να το κάνει αυτό
26' Δυνατό σουτ του Νιμανί, η μπάλα κοντράρει και με την απόκρουση του Ιτάνζ καταλήγει κόρνερ
28' Συρτή σέντρα του Λίνο, οι Γιάννου δεν μπορεί να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή
* Πολύ κεφάτοι δείχνουν να είναι οι Νιμανί και Σαλπιγγίδης
* Συνθήματα σε βάρους του Πιλάβιου από τους οργανωμένους οπαδούς του ΠΑΟΚ
* Σνάουτσνερ και Μπαλάφας αντικαθιστούν τους Παπάζογλου και Τσουκαλά στο ζέσταμα
* Συνθήματα και κατά των δημοσιογράφων από τους οπαδους του ΠΑΟΚ
40' Μετά από λάθος του Λάζαρ, ο Καραμάνος έγινε αποδέκτης της μπάλας, προχώρησε σούταρε και μετά από κόντρα στον Έτο ο Κρέσιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ
* Εδώ και λίγα λεπτά έχουν αλλάξει πλευρές οι Νιμανί και Σαλπιγγίδης
44' Ωραία συνεργασία Λάζαρ, Έτο και Νιμανί, αλλά το σουτ του τελευταίου φεύγει ψηλά άουτ
45' Κόρνερ του Λίνο, κεφαλιά του Κατσικά στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιάννου κάνει το γυριστό σουτ, αλλά ο Γιαννούλης διώχνει πάνο στη γραμμή
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
* Ο ΠΑΟΚ πρέπει να σταματήσει να κάνει εύκολα λάθη, ειδικά στην άμυνα και να πρεσάρει ψηλά, όπως έκανε σε λίγα διαστήματα στο πρώτο μέρος. Ακόμη ο Μπόλονι θα πρέπει να βρει μία λύση για να βελτιώσει την εικόνα της μεσσαίας γραμμής
* Έξω από την Τούμπα έγινε χρήση δακρυγόνων από την Αστυνομία, πριν την έναρξη του αγώνα, με τις πρώτες πληροφορίες να μιλούν για εντάσεις με οπαδούς άλλης ομάδας
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Άρχισε το δεύτερο μέρος
Με λλαγή ξεκινάει ο ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου πήρε τη θέση του Γιάννου. Πλέον ο "Δικέφαλος" αγωνίζεται με σύστημα 4-4-2
47' Φάουλ του Λίνο, κεφαλιά του Μαλεζά, η μπάλα άουτ
50' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει. Μετά από διαδοχικά σουτ και αποκρούσεις, η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, ο Ιτάνζ απέκρουσε και στη συνέχεια κατέληξε στο δοκάρι
* Ο Δώνης φωνάζει εσπευσμένα τον Ιγκλέσιας
57' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ιγκλέσιας θα πάρει τη θέση του Επστάιν
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αθανασίου στη θέση του Δημούτσου
68' Ωραία κίνηση και σέντρα του Νιμανί, ο Αθανασιάδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
68' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου στη θέση του Σφακιανάκη
* Ο Μπόλονι φώναξε τον Γεωργιάδη, ο οποίος θα αποτελέσει τη δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟΚ
70' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης στη θέση του Σαλπιγγίδη
72' Αντεπίθεση του Ατρομήτου με τελικό αποδέκτη τον Μήτρογλου, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Μαλεζά και απομακρύνθηκε
72' Δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ και τον Αθανασιάδη. Ο επιθετικός του "Δικεφάλου" πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το τεχνικό σουτ και η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ιτάνζ
* 14 για τον ΠΑΟΚ, 6 για τον Ατρόμητο οι τελικές προσπάθειες
76' Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Ο Σταφυλίδης έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ. Στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έκανε εντυπωσιάκη επέμβαση, αλλά το παιχνίδι είχε σταματήσει, καθώς ο Αθανασιάδης είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ
78' Σουτ του Νιμανί, η μπάλα φεύγει άουτ
* Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά δείχνει ανεβασμένος και φαίνετι ότι ψάχνει πάση θυσία το γκολ
82' Κόρνερ του Λίνο, κεφαλιά του Λάζαρ, μπλοκάρει ο Ιτάνζ
* Κάποιοι ανεγκέφαλοι πετάνε πυρσούς μέσα στο γήπεδο
84' Καιθυστέρησε ο Αθανασιάδης, λάθος επιλογή και χάθηκε η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
* Ο Μπόλονι έξαλλος για ένα λάθος φάουλ που υπέδειξε ο Σιδηρόπουλος
* Ο Μπόλονι φωνάζει τον Τσουκαλά
89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Σταφυλίδη, ο οποίος αποθεώνεται από τον κόσμο του "Δικεφάλου"
90' Σέντρα του Γεωργιάδη, κεφαλιά του Αθανασιάδη, η μπάλα άουτ
90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Τραγικό λάθος του Κατσικά, δείγματος της ψυχολογίας που έχουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ
90+ Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου για καθυστέρηση
90+ Φάουλ πάνω στην γραμμή για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Σιδηρόπουλος υποδεικνύει ότι ο Ιτάνζ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής