Πέμπτη 18 Απριλίου 2013

Στην Α2 ο Παναθηναϊκός!

Μαύρη σελίδα στην ιστορία της ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού! Οι «πράσινοι» έχασαν με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου στη Κυψέλη και υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά, πληρώνοντας τα εγκλήματα των τελευταίων τριών χρόνων.

Μετά την ήττα από τον Ηρακλή στη Κυψέλη, το έργο του Παναθηναϊκού για να αποφύγει την πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας του έγινε από εξαιρετικά δύσκολο, έως ακατόρθωτο. Οι «πράσινοι» για να είχαν ελπίδες έπρεπε να κερδίσουν σήμερα τη Νίκη Αιγινίου με 3-0 ή 3-1 να κέρδιζε η Νίκη τον Ηρακλή επίσης με 3-0 ή 3-1 και να πήγαιναν στη Μίκρα να αντιμετωπίσουν τον «γηραιό» επιζητώντας μια καθαρή νίκη για να παραμείνουν.
Ε όλα τα σενάρια σταματάνε πλέον να ισχύουν. Οι μικροί του Γιώργου Μπακοδήμου δείχνοντας για ακόμα μία φορά αυτοκτονικές τάσεις ηττήθηκαν με 3-2 (16-25, 25-19, 25-23, 25-27, 8-15) από την ομάδα του Γιάννη Μέλκα και το τμήμα που έχει κατακτήσει 18 πρωταθλήματα, έχει δύο συμμετοχές σε Ευρωπαϊκό τελικό (και πέντε συμμετοχές σε φάιναλ φορ) και έχει κερδίσει έξι Κύπελλα, υποβιβάζεται για πρώτη φορά στην ιστορία του. Αυτός είναι μάλιστα και ο πρώτος υποβιβασμός για οποιοδήποτε τμήμα του Παναθηναϊκού που έχει κατακτήσει τίτλο.
Στις δύο... αυτοκτονίες, μία θα σε ρίξει...
Όσον αφορά τον αγώνα, στα δύο πρώτα σετ αρχικά οι φιλοξενούμενοι και μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στους 25 πόντους και έτσι έγινε το 1-1. Στην συνέχεια όμως υπήρξαν δύο... αυτοκτονίες των «πράσινων» από τις οποίες στοίχισε και μάλιστα μια ολόκληρη κατηγορία η μία. Αρχικά στο τρίτο σετ, ενώ προηγήθηκαν με 24-20, είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν στον πόντο (24-23), αλλά μια επίθεση του Ιωάννου έκανε το 25-23 και αναπτέρωσε τις ελπίδες.
Στο τέταρτο όμως, η ανατροπή δεν έγινε. Η Νίκη που έτσι και αλλιώς είχε εξασφαλίσει την σωτηρία της, προηγήθηκε με 21-17, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε με 24-22. Αντί όμως να πάρει το σετ και το παιχνίδι, το έχασε, όπως άλλωστε είχε χάσει πολλά τέτοια παιχνίδια στο παρελθόν, με συνέπεια να έρθει ο υποβιβασμός. Το πέμπτο και τελευταίο ήταν διαδικαστικής σημασίας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και τους γηπεδούχους να τα έχουν παρατήσει.
Τα σετ: 16-25, 25-19, 25-23, 25-27, 8-15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 19 (17/45, 2 άσσοι, 48% υπ.), Ιωάννου 15 (14/32, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 13 (10/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 83% υπ.), Βόγκελ 14 (10/19, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/1), Στίγγας 13 (10/16, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 74% υπ. - 52% άριστες) / Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 9 (9/26, 64% υπ.), Μακλάχλιν 21 (17/36, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ.), Γάτσης 7 (3/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 7 (1/4, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 16 (11/33, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ποτολίδης 7 (2/7, 5 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 4 (4/10), Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου.