Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013

"ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-Ν.ΤΡΙΓΛΙΑ 4-1" (Ρεπορτάζ)

Τεσσάρα στην Ν.Τρίγλια και φουλ για τίτλο!
Ρεπορτάζ Μανόλης Ρήγας

Ένας συναρπαστικός αγώνας "βιτρίνα" για το Χαλκιδικιώτικο ποδόσφαιρο έγινε στο στάδιο "ΑΠΟΛΛΩΝ" στην Αρναία.
Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ επικράτησε με το ευρύ 4-1 στο ντέρμπι κορυφής με την Ν.Τρίγλια.
Οι δυο ομάδες είναι άξιες στην θέση του βαθμολογικού πίνακα που βρίσκονται. Πολύ καλύτερος όμως ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ευτύχισε να δει την μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων για τέσσερις φορές.
Παπαδόπουλος
Ο αγώνας άρχισε πολύ καλά και για τις δύο ομάδες. Οι "πορτοκαλί" μετά το 15' λεπτό άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και έχασαν κάποιες κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθούν.
Η Ν.Τρίγλια προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και τα κατάφερε. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.
Τζιότζιος
Στην επανάληψη η πίεση των παιχτών του ΑΠΟΛΛΩΝΑ έφερε και το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Στο 57' λεπτό ο Παπαδόπουλος με ένα ξερό σουτ στην γραμμή της μεγάλης περιοχής ανοίγει το σκορ.
Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η
Ν.Τρίγλια φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Και σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι.
Αλλά εδώ μίλησε ο έμπειρος πορτιέρο Καραβελίδης όπου και απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε το 1-1.
Ο "φονιάς"
 Μπουλγκουρίδης Γ.
Να σημειωθεί εδώ ότι παραλίγο να τιναχτεί ο αγώνας στον αέρα ύστερα από την ανάρμοστη συμπεριφορά ενός παίχτη της Ν.Τρίγλιας με το νούμερο 11 προς τους φιλάθλους του ΑΠΟΛΛΩΝΑ όταν ισοφάρισε η ομάδα του.
Ο διαιτητής όμως τον αντιλήφθηκε και τον κιτρίνισε. Όμως με αυτήν τη σπίθα τα πνεύματα άναψαν και μέχρι το τέλος του αγώνα υπήρχε έντονα ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα.
Ο γκολκίπερ Καραβελίδης
 έδωσε το σύνθημα
 για την μεγάλη νίκη
Μετά το άστοχο πέναλτι οι παίχτες του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ανέβασαν κατακόρυφα στροφές και πίεζαν ασφυκτικά για το 2-1.
Στο 77' λεπτό ο αρχηγός της ομάδας Τζιότζιος με μια ατομική ενέργεια και περνώντας και τον τερματοφύλακα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.
Η ομάδα της Ν.Τρίγλιας ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει αλλά ο
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ανέβαζε συνέχεια στροφές και έδειχνε σε κάθε φάση πιο είναι το αφεντικό του πρωταθλήματος.
Τέσσερα λεπτά αργότερα από την επίτευξη του δευτέρου τέρματος μίλησε ο "ΦΟΝΙΑΣ" των ομάδων Μπουλγκουρίδης Γιώργος όπου στο 81' ανέβασε το σκορ σε 3-1 και στο 90' με ένα φοβερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους φιλάθλους του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που σε κρίσιμα ματς βοηθάνε πάντα την ομάδα.

Άριστη η διαιτησία των ΤΣΑΚΑΛΙΔΗ-ΚΑΛΑΖΟΓΛΟΥ-ΑΛΒΑΝΟΥ.

Μεγάλη αίσθηση προκάλεσε στους φιλάθλους και άπαντες στο γήπεδο η απουσία του καναλιού της Χαλκιδικής SUPER που δεν κάλυψε το ντέρμπι κορυφής.