Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Ντροπή σας ξεφτίλες!!!

Ακόμα και η λέξη «αίσχος» φαντάζει λίγη για να περιγράψει τα όσα συνέβησαν .....

στην αναμέτρηση τη Βέροιας με τον ΟΣΦΠ προκειμένου οι ψευτοπρωταθλητές να πάρουν τη νίκη. Ο διαιτητής της αναμέτρησης (Αμπάρκιολης) και ο ένας εκ των δυο βοηθών, ο Σωτηρόπουλος από την Αχαΐα, έκαναν ότι μπορούσαν προκειμένου να ξεφτιλίσουν τον εαυτό τους και το ποδόσφαιρο για να βοηθήσουν την ομάδα του λιμανιού να κερδίσει ένα αδιάφορο παιχνίδι.
Ο ΟΣΦΠ κέρδισε τελικά με 5-0 σ΄ ένα παιχνίδι που αποτελεί μνημείο ξεφτίλας για το Ελληνικό ποδόσφαιρο. Η σκανδαλώδης εύνοια των «ερυθρόλευκων» θα αποτελούσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να διακοπεί το πρωτάθλημα αν πράγματι υπήρχαν θεσμικά όργανα και όχι… διορισμένες γλάστρες στην ομοσπονδία και στην διοργανώτρια αρχή του Ελληνικού πρωταθλήματος.
Το α΄ ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 0-0. Στην επανάληψη ανέλαβαν δράση ο Αμπάρκιολης και ο Σωτηρόπουλος για να σώσουν το γόητρο του… διορισμένου πρωταθλητή. Στο 59′ ο Ολαϊτάν από θέση οφ σάιντ (δυο τουλάχιστον μέτρα πίσω από την άμυνα της Βέροιας) τροφοδότησε τον Ντόμινγκες που άνοιξε το σκορ.