Τετάρτη 6 Μαΐου 2015

"Και η Βέροια στην Β΄Εθνική;

Αντιμέτωπη με το αδίκημα της δωροδοκίας που μπορεί να επιφέρει από αφαίρεση επτά βαθμών μέχρι και υποβιβασμό βρίσκεται η Βέροια.

Ο πρώην ιδιοκτήτης της «βασίλισσας» του βορρά, Γιώργος Αρβανιτίδης κατηγορείται από τον ειδικό ανακριτή διαφθοράς Γιώργο Ανδρέαδη για δωροδοκία – δωροληψία σε παιχνίδι της Superleague που διεξήχθη πριν από περίπου δύο χρόνια.
Το ματς αυτό ήταν στο 0-0 στο ημίχρονο και ολοκληρώθηκε με νίκη 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Σύμφωνα με πληροφορίες ο τότε προπονητής της Βέροιας όπως και ένας πρώην (πλέον) παίκτης της ομάδας κατέθεσαν ενόρκως ότι ο Γιώργος Αρβανιτίδης, μέσω του γενικού αρχηγού της ομάδας Γιώργου Λαναρή, ζήτησε από τους παίκτες της στο ημίχρονο του αγώνα να ηττηθούν και μάλιστα με σκορ που στοιχγηματικά θα είναι «over»! Όπερ και εγένετο, αφού το ματς ήρθε 3-0 υπέρ του γηπεδούχου.

Στην περίπτωση που αποδειχθούν οι ισχυρισμοί του πρώην προπονητή και του πρώην ποδοσφαιριστή της Βέροιας, τότε αυτή κινδυνεύει, βάσει των διατάξεων του Πειθαρχικού Κώδικα (άρθρα 19, 20, 22) από αφαίρεση εφτά βαθμών μέχρι και με υποβιβασμό.