Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

Β' Εθνική Μπάσκετ: "Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής"

Μόνο ο Πολύγυρος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα

«Περίπατο» έκανε ο Ερμής Λαγκαδά, «σκορπίζοντας» με 82-55 το Πευκοχώρι.
 Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απλοποιήσουν από πολύ νωρίς την κατάσταση, αποδίδοντας σε εξαιρετικά στάνταρ στην επίθεσή τους και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 51-37. Η άμυνά τους, θα πρωταγωνιστούσε στο δεύτερο μέρος, ώστε να διευρύνουν ακόμη περισσότερο την απόσταση από τους αντιπάλους τους και να κάνουν «σεφτέ» με ευκολία.

«Σίφουνας» απέναντι στο Στρατώνι ήταν ο Ερμής Αγιάς, που «συνέτριψε» με 87-67 το Στρατώνι.
Οι Θεσσαλοί, έφτασαν σε αυτό το θρίαμβο ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το 41-34 του πρώτου εικοσαλέπτου έμοιαζε να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Ερμή, όμως, απέφερε ένα επιμέρους σκορ 28-17 που ουσιαστικά αποτελείωσε όποιες ελπίδες είχε το Στρατώνι (69-51), για να ακολουθήσει μία τελευταία περίοδος που θα αποτελούσε τυπική διαδικασία.

Η δεύτερη ομάδα που έκανε... ποδαρικό με «διπλό» είναι ο Πολύγυρος, που πέρασε από το Ανατόλια με το 67-62.
 Σε έναν αμφίρροπο αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, κομβικό ήταν μάλλον το σημείο, όπου η ομάδα από την Χαλκιδική πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων, με 60" να απομένουν (59-63). Στο τέλος, είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν το πολύτιμο αποτέλεσμα.