Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016

Β' Εθνική Μπάσκετ:"Αποτελέσματα & βαθμολογία"

Νίκες για Στρατώνι και Πευκοχώρι.
 Αντίθετα ο Πολύγυρος γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Στις νίκες επέστρεψε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος στην πολύ δυνατή έδρα του στο Μεσολόγγι, επικράτησε τουΠολύγυρου με 69-63 και τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την βαριά ήττα στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι βέβαια, έμοιαζαν να είναι κοντά στο να βρεθούν προ εκπλήξεως, όταν το +11 του ημιχρόνου (38-27) μειώθηκε σε δραστικό βαθμό χάρη στη βελτιωμένη επιθετική απόδοση των παικτών των Πεγιά-Παπαδόπουλου (47-43). Στο τέλος, όμως, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Χάρη στην εξαιρετική του απόδοση επιτελικά στην παράταση, το Πευκοχώρι κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με 70-65 επί της ΧΑΝΘ. Οι Θεσσαλονικείς φαινόταν να έχουν «μπλοκάρει» τους αντιπάλους τους και το 51-45 στο 34ο λεπτό τους έδινε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο, αλλά η Ευρώπη ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους σκορ 4-10 έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (55-55). Εκεί, σημείωσε 15 πόντους και έφτασε στο «ροζ φύλλο», πετυχαίνοντας συνολικά 25 πόντους σε 11 λεπτά και επί της ουσίας, ήδη τους μισούς απ' όσους είχε σημειώσει στα προηγούμενα 34 λεπτά.

Σε τρομερή εκτός έδρας νίκη προχώρησε το Στρατώνι, κερδίζοντας με 58-51 τον Πιερικό Αρχέλαο στο τελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής (20:00). Χάρη σε ένα φοβερό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν στους τέσσερις πόντους τους αντιπάλους τους σε εκείνο το διάστημα και πήραν «κεφάλι», μπαίνοντας με «αέρα» εννέα πόντων στην τελευταία περίοδο (34-43). Εκεί, η κατάσταση αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη, καθώς η ομάδα από την Κατερίνη μπορεί να άρχισε να ξαναβρίσκει ρυθμό, αλλά αυτό δεν αρκούσε.