Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Α2 Μπάσκετ:"Φρέναρε τον Αμύντα το Πευκοχώρι.Αποτελέσματα & βαθμολογία"

Στις νίκες επέστρεψε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία επικράτησε του Αμύντα με 69-65 σε ένα επίσης πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι βάση εξέλιξης.

Οι ομάδες ξεκίνησαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και αυτό φάνηκε από το σκορ του α' δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια ανέβασαν στροφές, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα απαραίτητα σουτ και να έχουν με το... καλημέρα σε καλή κατάσταση τον νεοεισελθόντα Κάντιτς που πέτυχε 15 πόντους. Στο β' ημίχρονο ο Αμύντας ανέβασε στροφές και αφού μάζεψε αρχικά τη διαφορά των 6 πόντων, βρέθηκε μπροστά στο σκορ όμως ο Ακεψιμαΐδης και ο Κιτσούλης κράτησαν όρθια την Ευρώπη, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-48. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Αμύντα να είναι κοντά στο σκορ, να ισοφαρίζει και σε 53-53, όμως δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά στο σκορ. Εκεί, τη... μπαγκέτα πήρε ο Ελευθεριάδης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός τότε εκτελεστικά όσο και δημιουργικά και ουσιαστικά ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο γκαρντ της ομάδας πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Βελισσαρίου με 14 πόντους, κομβικοί οι Γκάτζιας και Κιτσούλης στα τελευταία λεπτά.