Κυριακή 17 Ιουλίου 2022

"Φιλική νίκη επί της Βουλγαρίας για την Εθνική Νεανίδων στην πόλη της Αρναίας.Το στατιστικό του αγώνα-Τι δήλωσε ο Κώστας Κεραμιδάς" (video)

Με νίκη ξεκίνησε η Εθνική Νεανίδων τα φιλικά προετοιμασίας επικρατώντας με 69-49 της Βουλγαρίας σε αγώνα που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Αρναίας ενόψει της προετοιμασίας της για τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (Α’ Κατηγορία) που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης (6-14 Αυγούστου).

Η Εθνική Νεανίδων μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με τις Μπαξεβάνου και Σταμούλου να χτίζει διαφορά με τις δύο αθλήτριες να δίνουν μεγάλες βοήθειες στο σκοράρισμα.

Η Ελλάδα έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα έφτασε στην νίκη με 69-49 έχοντας για πρώτη σκόρερ την Κατερίνα Μπαξεβάνου με 16 πόντους.

Διαιτητές: Πράτος, Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 21-11, 49-18, 61-32, 69-49

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Δαμουλάκη 8, Γκουζέλου, Κολέογλου 5, Χρηστάκη 2, Μπαξεβάνου 16(2), Παναγιωτίδη 4, Κελεμένη, Σταματάκη 5(1), Παλάσκα 3(1), Κούπερ 4, Σταμούλου 8, Τσάμη 2, Αλεξιά 4, Ταμπάκου 3, Βασιλείου 5.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα:

Μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης ο Ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς δήλωσε: «Αυτά τα παιχνίδια είναι προπονητικού χαρακτήρα. Κοιτάμε σε ποια κομμάτια είμαστε  δυνατή σαν ομάδα και σε ποια χρειαζόμαστε βελτίωση. Δοκιμάζουμε σχήματα και παίκτριες που ταιριάζουν στο τρόπο παιχνιδιού μας. Στο Α’ ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλή, ενώ στο δεύτερο δείξαμε αδυναμίες και σημάδια κόπωσης και πρέπει να βελτιωθούμε».

Επεξεργασία - ανάρτηση: Ρήγας Μανόλης