Κυριακή 23 Ιουλίου 2023

"Νίκη στο πρώτο φιλικό επί της Βουλγαρίας για την Εθνική Κορασίδων στο κλειστό της Αρναίας"

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας η Εθνική Κορασίδων επικρατώντας της αντίστοιχης ομάδας της Βουλγαρίας στο κλειστό της Αρναίας με 72-47.

Η Εθνική Κορασίδων μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε 9-4 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό ξεφεύγοντας μάλιστα με 37-21(18′) έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Η Εθνική Κορασίδων διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια της Βουλγαρίας να πλησιάσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νεαρές διεθνείς ανέβασαν ρυθμό, διεύρυναν την διαφορά (63-40, 35′) για να φτάσουν στην νίκη με 72-47.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Αθανασιάδης.

Δεκάλεπτα: 16-8, 44-25, 55-38, 68-48

Ελλάδα (Γκουζίνη): Γιαντάη 3, Χωλοπούλου 6, Πατσιατζή 1, Καρρά 7, Μπαλτζή 5, Λιανούδη 7, Γεωργίνη 2, Παπαζήση, Ανδρέου 12, Παπαγιαννάκη 5, ,Πολυχρονοπούλου 4, Σταθοπούλου 11, Τσολακίδου 2, Καζάκη 7, Μηλεούνη.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων αύριο Κυριακή στις 18:30  στο δεύτερο και τελευταίο μεταξύ τους φιλικό που θα μεταδοθεί και αυτό ζωντανά στον παρακάτω σύνδεσμο.