Κυριακή 23 Ιουλίου 2023

"Δεύτερη νίκη επί της Βουλγαρίας για την Εθνική Κορασίδων στο κλειστό της Αρναίας"

Διπλασίασε τις νίκες της στα φιλικά με τη Βουλγαρία η Εθνική Κορασίδων επικρατώντας στην Αρναία με 57-43 της αντιπάλου της στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα λάβει χώρα κατά το διάστημα 11 με 19 Αυγούστου στη Σμύρνη της Τουρκίας.

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε 57-43 της Βουλγαρίας στον δεύτερο αγώνα προετοιμασίας της ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16.

Η Βουλγαρία ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το δρόμο προς το καλάθι 0-6 στο 4ο λεπτό, αλλά η Ελλάδα ήταν αυτή που στη συνέχεια οδήγησε την… κούρσα για να φτάσει από το 0-6 στο 14-6 (8’15’’), με ένα σερί 14-0, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο στην άμυνα, αναγκάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις αντίπαλές της σε λάθη.

Η κυριαρχία της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να κλείσει με 33-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κορασίδες μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας το σκορ στο (48-31, 29′), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 19 πόντους διαφορά 50-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι φάσεις και από τις δυο ομάδες για να φτάσει η Ελληνική ομάδα στην τελική επικράτηση με 57-43 χωρίς να απειληθεί.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Κασούμης.

Δεκάλεπτα: 18-10, 33-20, 50-31, 57-43

Η προετοιμασία θα συνεχιστεί στην Αθήνα, ενώ στο πρόγραμμα υπάρχει ακόμη η συμμετοχή σε τουρνουά στην Πορτογαλία (28-30/7), όπου η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει εκτός από την οικοδέσποινα την Ισπανία και την Λιθουανία και δύο φιλικά με την Ουγγαρία στην Βουδαπέστη (4-5/8). Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 θα φιλοξενηθεί στη Σμύρνη 11-19 Αυγούστου.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Γιαντάη 8, Πατσιατζή 2, Καρρά, Μπαλτζή 9 (1), Λιανούδη 2, Γεωργίνη 2, Παπαζήση, Ανδρέου 9 (1), Παπαγιαννάκη 4, Πολυχρονοπούλου 6, Σταθοπούλου 9 (1), Τσολακίδου 1, Καζάκη 2, Μηλεούνη 3 (1)