ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕΛΙΔΑΣ-TRANSLATE PAGE

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2023

Η Χανιώτη “Άλωσε” την Κέρκυρα και πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στην παράταση με σφραγίδα Φουέντες.

Μετά την “απόδραση” από Προσοτσάνη κόντρα στη Δόξα Βώλακα, η Χανιώτη “έσπασε” ακόμα μια έδρα. Αυτη την φορά του Αστέρα Πετρίτη συνεχίζοντας την πορεία της στο Κύπελλο Ελλάδας.

Τα “τσακάλια” παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μεντή στο 27΄, ισοφάρισαν στο 88΄ με τον Κουτσικοβαγγέλη, που λύτρωσε τους Χαλκιδικιώτες, κρατώντας τους “ζωντανούς” και δίνοντάς τους ακόμα μια ευκαιρία στην παράταση, μετά το 1-1 του 90λεπτου.

Εκεί πήρε το... όπλο του ο Ισπανός Σαμουέλ Νάκοφ Φουέντες, που εξελίχθηκε σε “χρυσή” αλλαγή των φιλοξενούμενων.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πέτυχε δυο γκολ για την ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη, στο 99΄ (1-2) και το 105΄ (1-3), με τους Επτανήσιους απλώς να μειώνουν στο τελικό 2-3 με τον Γεωργακόπουλο στο 120΄. Για τη Χανιώτη αποβλήθηκε ο Θάνος Τοπούζης.

Σύνθεση Χανιώτης: Γκάρας, Πάγιος, Αναγνώστης, Τότσκα, Κόμνος, Λυρτζής, Κουτσικοβαγγέλης, Καραγιάννης, Αθανασιάδης, Θωμαϊδης, Τοπούζης. Έπαιξαν και οι Φουέντες, Μουστάκας, Τσινικάλης, Κουτσιούδης.