ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕΛΙΔΑΣ-TRANSLATE PAGE

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

My name is Salpingidis, Dimitris Salpingidis!(videos)

My name is Salpingidis, Dimitris Salpingidis!(videos) | onsports.gr

O σεσημασμένος για το δολοφονικό του ένστικτο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, έγινε ο «σημαιοφόρος» που απαιτούσε η περίσταση, για την «απόδραση» της Εθνικής ομάδας από την Μπρατισλάβα. To Blog «ξεσκονίζει» τα 10 γκολ του διεθνούς επιθετικού με τη γαλανόλευκη φανέλα, μερικά από τα οποία αποδείχθηκαν «χρυσά» και ιστορικά!

Η φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος ταιριάζει εξαιρετικά στον 31χρονο άσο του ΠΑΟΚ, ο οποίος σε 63 συμμετοχές έχει γράψει 10 γκολ στο κοντέρ και η καταμέτρηση συνεχίζεται! Κύριοι της Βοσνίας για... πείτε αλεύρι! Ο Σαλπιγγίδης σας γυρεύει!
Όλα τα φώτα έχουν στραφεί ξανά πάνω του από το βράδυ της Τρίτης(16/10), αφού αποτέλεσε τον χρυσό σκόρερ της ελληνικής ομάδας στην Μπρατισλάβα και επανέφερε μνήμες... Ουκρανίας, όταν (και πάλι) με δικό του γκολ είχε στείλει την Εθνική μας στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.
Πάμε να θυμηθούμε και τα δέκα... χτυπήματα του «Σάλπι» με τη φανέλα της Εθνικής.

1ο - ΕΛΛΑΔΑ-ΤΣΕΧΙΑ 1-0
Ανοίγει λογαριασμό με τα δίχτυα με τη φανέλα της Εθνικής. Σημειώνει το μοναδικό γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην φιλική νίκη(1-0) επί της Τσεχίας στην Λευκωσία. Ο διεθνής επιθετικός είχε περάσει αλλαγή στο β΄ημίχρονο και δέκα λεπτά πριν από το φινάλε έχει «ραντεβού» με το νικητήριο γκολ.

2ο - ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΡΑΗΛ 2-1
Η Εθνική μας υποδέχεται το Ισραήλ στο Παγκρήτιο για τα προκριματικά του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Ο «Σάλπι» στρώνει το χαλί της νίκης με το γκολ που σημειώνει στο 32ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα.

3ο - ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 0-1
Κάθε γκολ είναι σαν τη γέννηση ενός παιδιού. Ωστόσο το συγκεκριμένο θα παραμείνει αξέχαστο όχι μόνο στον ίδιο, αλλά και σε όλους τους Ελληνες, δεδομένου πως «εξαργυρώθηκε» με το εισιτήριο της πρόκρισης και το... check in για το Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής! Το τέρμα του στο 31ο λεπτό ήταν αρκετό για να πετάξει στο καναβάτσο η Εθνική τους Ουκρανούς στο δεύτερο μεταξύ μας αγώνα μπαράζ και να φύγει θριαμβεύτρια από το Ντόνετσκ.

4ο - ΕΛΛΑΔΑ-ΝΙΓΗΡΙΑ 2-1
Ένα ακόμη ιστορικό γκολ για τον διεθνή επιθετικό. Το πρώτο για την Εθνική ομάδα σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, κόντρα στη Νιγηρία στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Στις καθυστερήσεις του ημίχρονου θα βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και θα ισοφαρίσει το σκορ δίνοντας το σύνθημα για την τελική αντεπίθεση και την κατάκτηση της ελληνικής νίκης.

5ο - ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 0-1
Ευχήθηκε με τον καλύτερο τρόπο «καλορίζικος» στον Φερνάντο Σάντος, στο ντεμπούτο του Πορτογάλου στον πάγκο της Εθνικής. Λίγο πριν από την εκπνοή του α΄ημιχρόνου σημείωσε το νικητήριο γκολ στο εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Σερβία

6ο - ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΡΑΗΛ 2-1
Εξελίσσεται σε «δήμιο» των Ισραηλινών και βγάζει και άλλο γκολ από την «κάβα» του για τους αγαπημένους του … πελάτες! Μετά τον Απρίλη του 2009 σκοράρει ξανά κατά της συγκεκριμένης ομάδας για τα προκριματικά του Euro 2012 αυτή τη φορά και βάζει γερή υποθήκη νίκης για την ελληνική ομάδα, που εν τέλει επικρατεί 2-1 και παίρνει το πολύτιμο «τρίποντο».

7ο – ΕΛΛΑΔΑ – ΒΕΛΓΙΟ 1-1
Στο τελευταίο της φιλικό τεστ επί ελληνικού εδάφους πριν από την συμμετοχή στο Euro 2012 η Εθνική αναδεικνύεται ισόπαλη (1-1) με το Βέλγιο σε φιλική αναμέτρηση στο Παγκρήτιο. Στο 9ο λεπτό μετά από ολιγωρία των αντιπάλων, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ελληνική ομάδα.

8ο – ΠΟΛΩΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 1-1
Στα γαλανόλευκα αποκαλυπτήρια του Euro 2012, κάνει τα πάντα όλα για την Εθνική. Γίνεται ο πρώτος Ελληνας διεθνής που σκοράρει σε Euro και Μουντιάλ και γράφει το όνομά του στην Ιστορία. Με προσωπικό γκολ η ελληνική ομάδα ισοφάρισε (1-1) τους Πολωνούς στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση ενώ κέρδισε το πέναλτι που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Καραγκούνης.

9ο – ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-2
Το ταξίδι της Εθνικής μας ομάδας στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας σταματάει στους «8».Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος χάνει με 4-2 από την Γερμανία, με τον Σαλπιγγίδη να περιορίζει την έκταση της ήττας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 88΄, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο Euro 2012.

10ο – ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 0-1
Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης βγάζει το «45άρι» όπλο του και σκοράρει για την Εθνική ομάδα και αποτελεί τον «αρχιτέκτονα» της πολύτιμης νίκης(1-0) στην Μπρατισλάβα.