Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

"Ένα ασημένιο και δύο χάλκινα για τον Βασίλη Ιππέκη από τα Στάγειρα στο διεθνή Τουρνουά Ζίου Ζίτσου" (photo)

Με τρία μετάλλια στο στήθος επέστρεψε πριν λίγες μέρες από Διεθνή Τουρνουά Ζίου Ζίτσου ο Χαλκιδικιώτης από τα Στάγειρα.

. Ο Βασίλης Ιππέκης είναι κάτοικος Μηλοχωρίου, πρώην παλαιστής Ελληνορωμαϊκής πάλης και εδώ και λίγα χρόνια είναι αθλητής του Ζίου Ζίτσου και εξειδικεύεται στο Brazilian Jiu jitsu, πάλη εδάφους με πνιγμούς, εξαρθρώσεις κτλ. Κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Bjj που έγινε στην Αθήνα το Μάϊο, ενώ το διήμερο 18-19/10/19 πήρε  μέρος στο International Championship ibjjf Rome 2019 όπου και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία του και το χάλκινο στην Όπεν κατηγορία σε 16 αθλητές.

Επίσης πήρε μέρος στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Grappling (European Championship Ibjjf Rome 2019) όπου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Σημαντικές επιτυχίες διεθνούς εμβέλειας σε ένα άθλημα που είναι άγνωστο στους πιο πολλούς στη περιοχή μας αλλά με φανατικούς φίλους στο εξωτερικό.